Výstava Biblia včera, dnes a zajtra

07.12.2012

Výstava Biblia včera, dnes a zajtra od 10. decembra v Prešove

V priestoroch Knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove sa od 10. do 28. decembra uskutoční unikátna putovná výstava Biblia včera, dnes a zajtra, ktorá predstaví Bibliu a jej posolstvo širokej verejnosti.

Návštevníci uvidia viac ako 300 rôznych exponátov pre dospelých, mládež aj deti v bezmála 80 jazykoch vrátane slovenčiny. Okrem dvoch najstarších Biblií z roku 1549 a 1556 budú k dispozícii rôzne Biblie, kancionály, spevníky, modlitebné knižky, obrázkové Biblie, Biblie a biblické príbehy pre deti a mládež, mapy alebo zaujímavé študijné materiály a komentáre. Zo zaujímavých exponátov možno tiež menovať Melantrichove Biblie, Bibliu a kancionál v reči černošského kmeňa Zulu, Bibliu v esperante alebo vo vietnamčine, hebrejskú a grécku Bibliu, biblické príbehy v slovenčine a zároveň rómčine, ručný prepis evanjelia podľa Marka na cigaretový papierik vytvorený politickým väzňom v roku 1958, Biblia do vody, jedna z najmenších Biblií na svete, biblická kniha v Braillove písme alebo unikátne komentáre a študijné materiály umožňujúce ľahšie pochopenie Biblie, jej významu a jej posolstva vrátane možnosti ponorenia sa do biblických udalostí a prorockých predpovedí pútavou formou. K videniu bude aj zvitok Tóry (5 kníh Mojžišových) priamo z Izraela.

Vybrané najnovšie exponáty vrátane širokej ponuky Biblií, Biblie a biblické príbehy pre deti a mládež, atlasy alebo zaujímavé študijné materiály a komentáre bude možné za zvýhodnených podmienok aj zakúpiť.

Súčasťou výstavy bude aj ručný prepis Biblie. Jednotlivé kópie prepísaného textu budú po ukončení cyklu výstav odkopírované a umiestnené ako zaujímavé exponáty v miestach konania putovnej výstavy - teda po celej Českej a Slovenskej republike. Návštevníci sa budú môcť zapojiť do zaujímavej biblickej súťaže o hodnotné ceny. Pre záujemcov bude tiež k dispozícii ponuka možnosti ďalšieho štúdia Biblie a korešpondenčných kurzov alebo možnosť diskusií o Biblii a duchovných otázkach. Pre verejnosť, školy alebo väčšie skupiny sú pripravené prednášky.

"Prekvapil nás záujem o túto výstavu, o Bibliu samotnú a všeobecne o duchovné otázky medzi mladými ľuďmi, staršími i širokou verejnosťou. Sme radi, že pre mnohých je Biblia Knihou kníh, ktorá obsahuje aktuálne posolstvo aj pre dnešnú dobu, najmä v tejto v mnohých ohľadoch ťažkej dobe. Biblia dokáže povzbudiť, posilniť, ukázať cestu ku kvalitnému a plnohodnotnému životu a zároveň odpovedá na najdôležitejšie otázky týkajúce sa histórie, súčasnosti a blízkej budúcnosti. Veľa praktických rád pre každodenný život je nepochybne tiež obrovským prínosom pre každého jedinca. Veríme, že výstava zaujme svojich návštevníkov aj v Prešove," hovorí usporiadateľ výstavy Petr Hamrozi.

Návštevníci, ktorí budú mať záujem o ďalšie štúdium Biblie či bližšie zoznámenie s touto "knihou - kníh", jej posolstvom či históriou, budú môcť využiť ďalšie nadväzujúce aktivity. Je prichystaný bohatý doprovodný program v podobe mnohých prednášok i ďalšie aktivity. Súčasťou výstavy budú obrázky deti, ktoré maľovali na biblické motívy.

Slávnostné otvorenie bude v pondelok 10. decembra o 16.00 hodine v Knižnici P. O. Hviezdoslava, Hlavná 139.

Projekt realizuje občianske združenie I4U, v spolupráci s Maranatha, o. s. a Knižnicou P. O. Hviezdoslava v Prešove. Partnerom projektu je BibleTV, Slovenská Biblická spoločnosť, Info-Bible.cz a ďalší partneri. Viac informácií o výstave vrátane termínov a miest konania na iných miestach možno nájsť na www.vystavabible.cz

Prešov 3. decembra 2012

(r)

pozvánka na výstavu Biblia včera, dnes a zajtra