Vyšné Ružbachy - genius loci

9. - 21. júla 2012

Miesto konania:

Areál Medzinárodného sochárskeho sympózia Vyšné Ružbachy

V rámci podujatia sa uskutoční:

Reštaurovanie plastík a úprava Areálu MSS (9. - 20. júla 2012)
Stretnutie sochárov, účastníkov MSS s verejnosťou 21. júla 2012 o 16.00
Večerný koncert 21. júla 2012 o 18.00

Významným prínosom pre širší región východného Slovenska je skutočnosť, že sa Košice stali hlavným mestom kultúry. Tento fakt využila Tatranská galéria (TG) v Poprade zorganizovaním podujatí v areáli bývalého medzinárodného sochárskeho sympózia. Podujatia sú nasmerované na začatie obnovy unikátnych umeleckých diel, sochárov dnes už svetového významu, vytvorených počas dlhoročnej tradície konania sochárskych sympózií. Zabudnutý a zdevastovaný Areál MSS v Ružbachoch žiaľ dnes pripomína doslova cintorín soch a nie národnú kultúrnu pamiatku.

Tatranská galéria urobila niekoľko pokusov o revitalizáciu Areálu MSS vo Vyšných Ružbachoch. Areál predstavuje doležitý bod na kultúrnej mape slovenského umenia, ojedinelú zbierku diel na jednom mieste. Košice – EHMK 2013 tento fakt ešte viac aktualizujú. TG v spolupráci s obcou Vyšné Ružbachy, reštaurátorskou firmou PEGAS B.E.K.D., v zastúpení akademickým sochárom Štefanom Kovaľom, dlhoročným komisárom MSS v osemdesiatych rokoch 20. storočia, organizuje s podporou Ministerstva kultúry SR projekt pod názvom Vyšné Ružbachy – GENIUS LOCI, podujatia v troch sférach.

1. Obnova – záchrana soch najvýznamnejších účastníkov sympózia s perspektívou pokračovania v nasledujúcich rokoch. Ide o reštaurovanie vandalmi zničených soch a o ošetrenie, zakonzervovanie plastík proti poveternostným vplyvom. Zreštaurujeme tak plastiky účastníkov z rokov 1964, 1965 a 1967. Sú to diela renomovaných svetových sochárov: Karl Prantl z Rakúska, zakladateľ najstaršieho sochárskeho sympózia v Európe v Sant Margarethen a spoluzakladateľ sympózia vo Vyšných Ružbachoch, Yasuo Mizui z Japonska, zo Slovenska to budú diela Rudolfa Uhera, zakladateľa sympózia a Andreja Rudavského, jedného z prvých účastníkov sympózia.

2. Spropagovanie a uvedenie MSS do širšieho celoeurópskeho povedomia pre kultúrnu verejnosť bude spočívať v umiestnení informačných panelov o MSS, vydaní informačného bulletinu, plagátov a pohľadníc.

3. Zorganizovanie živých podujatí priamo v Areáli MSS: stretnutie s umelcami, účastníkmi predchádzajúcich ročníkov MSS a slávnostný koncert na záver podujatia (21.júla )

Podujatie v Ružbachoch predstavuje v konfrontácii s inými aktivitami, viažúcimi sa na Košice ako hlavné mesto kultúry, výnimočnú príležitosť na manifestáciu mimoriadnej kultúrnej úrovne regiónu, ktorého historickým centrom sú Košice. Sympoziálny areál v Ružbachoch je v Európe bez analógie, potvrdzuje to aj fakt, že tu tvorili sochári zo 16 krajín sveta.

Nejde len o informáciu o pripravovanom podujatí, ale chceme upozorniť celú novinársku obec na žalostný stav kultúrnej pamiatky (Areál MSS), ktorá chátra vinou nezáujmu, nekultúrnosti samosprávy, verejnej správy aj ďalších kompetentných.

Anna Ondrušeková
autorka projektu