V Nórskom Larviku zaznela aj slovenčina

19.03.2012

Projekt SPŠ v Snine spája „ jednu Európu pod siedmimi nebami“.

Projekt Strednej priemyselnej školy v Snine pod názvom „One Europe under seven heavens“ symbolicky spája krajiny: Španielsko, Grécko, Nórsko, Rumunsko, Turecko, Cyprus a Slovensko a realizuje sa v rámci Programu celoživotného vzdelávania s finančným príspevkom Európskej únie.

Na pracovných mobilitách sa v nórskom Larviku stretli pracovné tímy, ktoré tvorili žiaci a učitelia a pokračovali v aktivitách projektu. Po úspešnom prílete všetkých ohúrila severská príroda, iný spôsob života a mentalita ľudí, ktorých príjemnosť a ústretovosť boli v ostrom kontraste s drsnosťou severu či mohutnosťou skál, ktoré boli snáď všade.

Cieľom projektu je rozvíjať medzi mladými ľuďmi a pedagógmi poznanie a chápanie rozmanitosti európskych kultúr a jazykov a pomôcť mladým ľuďom získavať základné životné zručnosti a schopnosti potrebné pre ich osobný rozvoj, budúce zamestnanie a aktívne európske občianstvo a podporovať učenie sa moderných cudzích jazykov. Projektové stretnutie sa realizovalo v dňoch 28. apríla – 4. marca 2012 v meste Larvik v Nórsku a zúčastnili sa ho z našej školy štyria žiaci a traja učitelia. Program bol naplnený aktivitami, ktoré si žiaci pripravili a prezentovali. Komunikačným jazykom v projekte je anglický jazyk a predstavenie Sniny, jej fauny a flóry nadchlo prítomných a mnohí z nich pripravenú prezentáciu vnímali aj ako pozvanie na stretnutie v Snine, ktoré sa uskutoční v mesiaci apríl 2012, kedy SPŠ v Snine privíta na svojej pôde partnerov projektu. V nahrávacom štúdiu znela však aj ľubozvučná slovenčina, lebo sa pripravoval sedemjazyčný slovník základných fráz, ktorý bude jedným z výstupov projektu.

Súčasťou programu bola aj spoločná prehliadka mesta, modernej hosťujúcej školy, návšteva blízkeho lyžiarskeho strediska a spoznávanie hlavného mesta Oslo. Na ceste domov si účastníci pribalili aj nevšedné zážitky, množstvo nových kontaktov, kreatívnych nápadov a podnetov.

Keďže sa projekt chýli ku koncu, už sa nám podarilo vytvoriť webovú stránku projektu, ktorá obsahuje všetky informácie o siedmich regiónoch, videá o tradičnej hudbe, internetovú stránku s kuchárskymi receptami zo všetkých krajín, vystaviť „medzinárodné cestovné pasy“ a na rok 2012 sme vytvorili spoločný projektový kalendár.

A čo bude záverečnou bodkou nášho projektu? Ukázať partnerom naše Slovensko, náš región, našu Sninu a Strednú priemyselnú školu v Snine.

PaedDr. Alena Romanová

Publikované: 19.03.2012 / Aktualizované: 19.03.2012 HoreTlačiť