Spiš Pieniny Pas

20.04.2012

Štyri organizácie na severnom Spiši vytvorili Spiš Pieniny Pas

Na severnom Spiši vznikla iniciatíva štyroch nezávislých subjektov na podporu turizmu v tomto regióne. Partnerské organizácie sa spojili a pripravili pre turistov projekt Spiš Pieniny Pas. Návštevník, ktorý zavíta do tejto časti Slovenska, tak môže získať zľavu na jednotlivé turistické atrakcie a ušetriť 15 % z ceny lístka každého zapojeného partnera. TASR o tom informovala PR projektu Zuzana Škodlerová.

Pieninský národný park ročne navštívi približne pol milióna turistov, pričom viac ako 42 % turistov je zo zahraničia. Partnerské organizácie chcú iniciatívou podporiť návštevnosť regiónu aj turistami zo Slovenska a zároveň využiť potenciál, ktorý sa skrýva v množstve zahraničných turistov. Do projektu Spiš Pieniny Pas sa zapojilo Združenie Pltníctvo Dunajec, Chata Pieniny – Lesnica, Hrad Stará Ľubovňa a Nestville Park - expozícia tradičných ľudových remesiel a liehovarníctva severného Spiša.

"Turista zakúpením Spiš Pieniny Pasu môže ušetriť štyri eurá. Ak sa do tohto regiónu vyberie štvorčlenná rodina s deťmi, tak ušetria skoro 20 eur na celkovom vstupnom na jednotlivé atrakcie," vysvetľuje Škodlerová. Spiš Pieniny Pas nie je na Slovensku ojedinelý, ale na východnom Slovensku prvý. K dispozícii bude turistom od 2. júla a zakúpiť ho bude možné v pokladni ktorejkoľvek atrakcie zapojenej do iniciatívy. Cena pasu bude 19 eur.

"Najznámejšou atrakciou tohto regiónu a unikátom v Európe je splav rieky Dunajec na drevených pltiach v nádhernej prírodnej scenérii kaňonu Pieninského národného parku," dodala Z. Škodlerová. Trasa v dĺžke 9 km z Červeného Kláštora trvá 70 až 100 minút a vedie do obce Lesnica. Pokiaľ si návštevník vychutná plavbu cez zapojené Združenie Pltníctvo Dunajec, ušetrí 15 % na lístku so Spiš Pieniny Pasom. Prístavisko pltí v obci Lesnica sa nachádza v areáli Chaty Pieniny. Tu je možné zažiť pravú goralskú atmosféru, kuchyňu, goralskú hudbu, ale i pasovanie za gorala. Pre držiteľov Spiš Pieniny Pasu je zabezpečený bezplatný prevoz do Červeného Kláštora, späť k autu, alebo pamätný darček s prekvapením.

Držiteľ pasu môže ďalšiu zľavu využiť na Hrade Stará Ľubovňa. Táto veľká renesančná stredoveká pevnosť – inak nazývaná aj Ľubovniansky hrad - bola postavená v roku 1292 z iniciatívy uhorského kráľa Ondreja III. V súčasnosti je to najzachovalejší a najkrajší hrad na východe Slovenska. "V neposlednom rade je súčasťou ponuky novo vybudovaná atrakcia Nestville Park - Expozícia liehovarníctva a tradičných remesiel. Ide o projekt, ktorý predstavuje typický život ľudí v tomto regióne od 13. storočia po súčasnosť. V areáli parku je možné vidieť aj jeden z najväčších drevených obrazov v Európe. Prehliadka je spojená s malým prekvapením vo forme ochutnávky výnimočného nápoja," upozornila Z. Škodlerová.

Stará Ľubovňa 20. apríla 2012

(TASR)