SOŠ drevárska z Vranova na výstave Drevo a kov

19.01.2012

Drevári z Vranova vystavujú na Úrade vlády SR

V utorok, 17. januára predsedníčka vlády SR Iveta Radičová otvorila na Úrade vlády SR výstavu DREVO A KOV.

Výstavu organizuje Informačné centrum ÚV SR v spolupráci s agentúrou TADES – Talentované deti Slovenska.

Pre Prešovský samosprávny kraj je významné to, že vôbec prvou školou na Slovensku, ktorá sa na takejto výstave prezentuje je zástupca nášho kraja - Stredná odborná škola drevárska vo Vranove nad Topľou.

"Úprimne sa teším že um, zručnosť, odbornosť a talent našich žiakov zhmotnený vo výrobkoch z dreva a kovu sa dočkal tak výrazného ocenenia. Pretože ponuka vystavovať v historických priestoroch Úradu vlády SR pred zrakmi mnohých významných osobností, zahraničných návštev, novinárov aj verejnosti neprichádza ku každému a už vôbec nie každý deň. My sme tú česť dostali a podľa nadšených reakcií prítomných, ako aj samotnej premiérky Ivety Radičovej sme sa tejto úlohy zhostili viac ako dobre. Aj preto premiérka zotrvala po slávnostnom otvorení výstavy medzi jej návštevníkmi dlhšie, než to bolo zvykom" zhodnotil dosiahnutý úspech školy jej riaditeľ Igor Šesták.

Prezentácia v Bratislave je pre študentov medzizastávkou na ceste do Dánska, kde sa zúčastnia medzinárodnej prezentácie mladých talentov. V čase predsedníctva Dánska v Európskej únii v nasledujúcom čase tak nadobudne takáto prezentácia osobitný význam. Svojou činnosťou študenti budú prezentovať nielen svoj talent a svoju školu, ale hlavne Slovenskú republiku, čo zvlášť teší predsedníčku vlády, ako to vo svojom príhovore vyzdvihla.

Premiérka ocenila že študenti sú tvorcami novej drevoorechovej dosky DODO, čím vytvárajú jedinečné a originálne materiály. Tento materiál je vlastne svetovým unikátom a v minulosti tento nápad získal viaceré úspechy na súťažiach mladých vedcov na Slovensku, ale aj v nemeckých Drážďanoch, či írskom Dubline.

Zástupcovia školy odovzdali premiérke dary – drevené misky, drevený vínny set a aj originálny vizitkár z dreva so slovenským znakom. „Keď sa rozhodnete ísť do zahraničia, budeme veľmi radi, ak budete mať na stole náš vizitkár“, povedal premiérke riaditeľ SOŠ drevárskej Igor Šesták.

"Dávam Vám svoje slovo, že so mnou pocestuje" kontrovala svojou odpoveďou Iveta Radičová.

Otvorenie výstavy obohatil svojím kultúrnym vystúpením folklórny súbor Cifroško z Vranova nad Topľou. Slávnostného otvorenia výstavy sa zúčastnilo viacero významných osobností spoločenského života. Prešovský samosprávny kraj zastupoval jeho podpredseda Ján Ragan.

Ing. Pavol Molnár
zástupca riaditeľa SOŠD vo Vranove nad Topľou