Renesančný palác na hrade Ľubovňa otvorený

17.05.2012

Renesančný palác na hrade Ľubovňa otvoria 19. mája

Ľubovnianske múzeum - hrad sprístupňuje obnovený renesančný palác (16. storočie) hradu Ľubovňa

V sobotu 19. mája o 21.30 hod. počas celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií bude na hrade Ľubovňa po 260 rokoch slávnostne sprístupnená obnovená ruina renesančného paláca. V jeho priestoroch sa zároveň predstavia dve nové expozície: Hradný pivovar a Liehovarníctvo v Starej Ľubovni. Jedinečný a novátorský spôsob prezentovania kultúrneho dedičstva bude možné vzhliadnuť prostredníctvom 3D animácie archeologických nálezov z hradu Ľubovňa.

Slávnostné sprístupnenie renesančného paláca hradu Ľubovňa sa koná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica a predsedu Prešovského samosprávneho kraja Petra Chudíka.

Program:

• Nočné prehliadky hradu Ľubovňa - vstupy o 20.00, 20.15, 20.30, 20.45 a 21.00 hod.
  • 21.30 hod. - Slávnostné sprístupnenie renesančného paláca a jeho expozícií
  • V programe vystúpia: Skupina historického šermu Páni Spiša a tanečná skupina Fatima
  • Vstupné: dospelí – 2,50€, deti – 1€

Renesančný palác hradu Ľubovňa v skratke:

Výstavba renesančného paláca sa uskutočnila počas veľkej renesančnej prestavby hradu, zasiahnutého v roku 1553 požiarom. Spomínaný požiar zničil gotický palác v susedstve veže. Obnovné práce sa uskutočnili z nariadenia poľského panovníka Žigmunda Augusta za starostovania Jána Bonera najmä v rokoch 1554 – 1557. V uvedenom období bol na mieste starej stredovekej kuchyne vystavaný veľkolepo riešený renesančný palác. Bol vybudovaný na skalnom výbežku hradného kopca. Projektoval ho Joannes Frankenstein, architekt v kráľovskej službe pochádzajúci zo Sliezska. Prinajmenšom výstavbu pivovaru a kuchyne bezprostredne realizoval taliansky majster Jakub Talian (Jacobus Italicus).

Na výstavbu paláca rozmerov 28x19 metrov s dvoma podzemnými a troma nadzemnými podlažiami bolo použitých 10 000 ton kameňa, čo v danej dobe predstavovalo 5 320 vozov nákladu. Podľa tradície kamene tatranskej žuly, osadené na niektorých miestach obvodových múrov paláca, symbolizujú miesta, kde prišli o život jeho stavitelia.

V dolnej časti paláca bol v skale vysekaný pivovar, nad ním sa nachádzali pekáreň a kuchyňa. V hornej časti bola situovaná reprezentačná sieň a dve izby.Renesančný palác bol ruinou od 18. storočia. Opravné práce tu naposledy prebiehali za čias poľskej kráľovnej Márie Jozefíny v polovici 18. storočia, no celková obnova nebola dokončená. K tej sa pristúpilo až na začiatku 21. storočia.

Ľubovnianske múzeum – hrad zrealizovalo v rokoch 2008 – 2011 mimoriadne náročnú pamiatkovú, stavebnú a investičnú akciu pod názvom Rekonštrukcia hradu Ľubovňa - obnova zrúcaniny renesančného paláca.

Stará Ľubovňa 11. mája 2012

PhDr. Dalibor Mikulík