Regionálne zastúpenie v Bruseli. Čo ponúka Európska únia?

09.11.2012

Gymnázium v Snine: Euroscola podnecuje k diskusii

Na tému „Regionálne zastúpenie v Bruseli. Čo ponúka Európska únia?“ diskutovala vedúca Zastúpenia Prešovského samosprávneho kraja v Bruseli Natália Tarasovová so študentmi Gymnázia v Snine. Diskusia prebehla v rámci programu Euroscola, ktorý je realizovaný pod záštitou Európskeho parlamentu.

V pondelok 29. októbra sa študentom štvrtého ročníka Gymnázia v Snine a projektovému tímu Euroscola naskytla príležitosť zúčastniť sa konferencie s vedúcou zastúpenia PSK v Bruseli. Hlavnou témou stretnutia Natálie Tarasovovej so sninskými gymnazistami bolo najmä priblíženie jej práce i miesta pracoviska, jednej z najvýznamnejších metropol Európy – Bruselu.

Študentov zaviedla svojím pútavým rozprávaním nielen do bruselských európskych inštitúcií, ale priblížila im aj architektúru, kultúru, najväčšie dominanty a najvýznamnejšie historické pamiatky Bruselu, kde žije už deväť rokov. V rámci prezentácie spomenula aj hlavné úlohy oddelenia medzinárodnej spolupráce PSK, ktorými sú presadzovanie záujmov kraja, jeho zapájanie do mnohých európskych partnerstiev, prezentácia PSK na európskych podujatiach, či podávanie informácií súvisiacich s politikou, programami a výzvami. Počas stretnutia sa gymnazisti oboznámili aj s programami celoživotného vzdelávania, ktoré EÚ smeruje najmä mladým euroobčanom a ktoré sú zamerané na odborné vzdelávanie, zlepšovanie kvalifikácie a na rozvoj kultúry, a to napríklad projekt Comenius, Mládež v akcii, Leonardo da Vinci alebo vysokoškolákom dobre známy Erasmus. Aj tentokrát dostali účastníci besedy priestor na svoje otázky, ktorými opäť len potvrdili záujem dozvedieť sa o EÚ čo najviac. Najčastejšie sa študenti zaujímali o prácu samotnej prednášajúcej a cestu, ktorou by si mal každý človek smerujúci k tomuto povolaniu prejsť, padli však aj otázky týkajúce sa nevyhnutnosti ovládania cudzích jazykov v prípade uplatnenia sa na európskom trhu práce. Natália Tarasovová na všetky otázky študentov s ochotou a entuziazmom odpovedala. Zanechala v mnohých študentoch pocit, že vzdelávanie, snaživosť a odvaha sa vypláca.

Snina 8. novembra 2012

Nikola Hrebeňáková, Simona Knížová