Prešovský kraj už po deviatykrát ocenil osobnosti regiónu

20.12.2012

Ceny PSK a Ceny predsedu PSK za rok 2012

Na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove sa 19. decembra uskutočnilo slávnostné odovzdávanie najvyšších ocenení v Prešovskom samosprávnom kraji – Ceny Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a Ceny predsedu PSK.

„Prešovský samosprávny kraj od roku 2004 mapuje aktivity a úspechy ľudí, ktorí žijú v našom regióne. Pretože nie domy, nie stromy, ale ľudia – práve ľudia, ktorí sa snažia a idú za svojím snom, sú naším bohatstvom,“ povedal predseda PSK Peter Chudík. K štyridsiatimšiestim nositeľom krajských ocenení sa v tomto roku zapísalo ďalších šesť. Poslanci Zastupiteľstva PSK vybrali troch laureátov. Patrí medzi nich Jeho Vysokopreosvietenosť Ján, arcibiskup prešovský a Slovenska, in memoriam za osobný prínos pre rozvoj duchovného života Cirkvi, horolezec Peter Hámor a zakladateľ Inštitútu Naše Aktivity Pre Slovensko Peter Solej.

Predseda samosprávneho kraja Peter Chudík sa v tomto roku rozhodol udeliť cenu zápasníckemu klubu Vihorlat Snina za vynikajúce športové výsledky. Druhým laureátom Ceny predsedu PSK sa stalo občianske združenie Barlička za dlhoročnú a systematickú prácu pri integrácii zdravotne znevýhodnených občanov. Tretie ocenenie patrí speváckemu zbor Septemthillis – Lipany za výnimočnú prezentáciu regiónu.

Laureáti Prešovského regiónu si preberali ceny už po deviatykrát. Kraj doteraz takto ocenil viac ako 46 osobností a inštitúcií. Medzi doterajších držiteľov Ceny PSK patria napríklad Michal Kováč, prvý prezident Slovenskej republiky, Prešovská univerzita, diecézny biskup František Tondra, Jeho Blaženosť Nikolaj, prešovský eparcha Ján Babjak, eurokomisár Ján Figeľ, kardinál Jozef Tomko, Horská záchranná služba, či folklórny súbor Šarišan.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík doteraz cenu udelil Hokejovému klubu Poprad, hádzanárskemu klubu Tatran Prešov, hereckému manželskému páru - Jožovi a Kvete Stražanovcom, speváčke Márii Mačoškovej, sochárovi Dušanovi Pončákovi, akademickým maliarom Jurajovi Kresilovi a Andrejovi Smolákovi, či ortopédovi Jánovi Kľocovi.

Myšlienka oceňovať osobnosti a inštitúcie za prínos k rozvoju regiónu vznikla v roku 2004. Ako zdôraznil P. Chudík, „na ceny nie je viazané žiadne finančné ohodnotenie. Ide predovšetkým o morálne ocenenie zásluh, ktoré nie je možné vyčísliť žiadnou finančnou čiastkou.“ Cenu predstavujú hodnotné umelecké diela od akademickej sochárky Evy Fišerovej – gotická brána s doširoka otvorenými dverami a srdce, obomknuté po stranách krídlami.

Prešov 20. decembra 2012

Veronika Fitzeková