Praktická maturita študentov manažmentu regionálneho cestovného ruchu na SOŠ podnikania

23.05.2012

Maturanti netradične predstavili históriu a zaujímavosti Prešova

V druhej polovici mája sa konala praktická časť odbornej zložky maturitnej skúšky žiakov študijného odboru manažment regionálneho cestovného ruchu Strednej odbornej školy (SOŠ) podnikania v Prešove.

Praktickú časť maturitných skúšok 17. mája realizovalo 20 žiakov skupinovou formou podujatia Po stopách histórie a súčasnosti Prešova. Program tvorilo sprevádzanie klientov po jednotlivých zaujímavých miestach Prešova a prezentácia kultúrno-spoločenského programu.

V parku so súsoším Immaculaty slávnostne privítal maturitnú komisiu, klientov a hostí riaditeľ podujatia Juraj Heštera. Marketingová riaditeľka Simona Ďurašová si viedla celý deň znamenite: oboznámila prítomných s programom, predstavila jednotlivých sprievodcov, usmerňovala celý priebeh prehliadky mesta. Klientmi, ktorých maturanti pozvali, boli dôchodcovia zo Zariadenia pre seniorov Náruč. Nebola to celkom náhoda, lebo rok 2012 je Európskym rokom aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami. Maturanti si pripravili historické fakty aj zaujímavosti o jednotlivých objektoch v Prešove, zaviedli svojich klientov do krajského múzea, budovy kolégia, evanjelického a. v. chrámu sv. Trojice, konkatedrály sv. Mikuláša, na radnicu či do múzea vín a k ďalším zaujímavým miestam. Na radnici si na maturantov našiel chvíľku čas primátor mesta Pavel Hagyari.

Ale nerozprávali len maturanti. Ich klienti si zaspomínali na časy, keď v kolégiu bola Stredná zdravotnícka škola, keď sa na Hlavnú ulicu chodilo na „korzo“, čo bolo jedinečné miesto pre stretnutia mladých ľudí, na rande aj pre zaručené informácie o maturitných témach. Keď bola reč o soche cisárovnej Sisi, vysvitlo, že v skupine dôchodcov je pán, ktorý bol pri jej nájdení v priestoroch múzea.

Vonku bolo nepríjemne chladno a spolu s obrovskou trémou sa neraz triasol nielen hlas. Pri Neptúnovej fontáne však čakala všetkých jedinečná atrakcia. „Sme lepší ako Bratislava,“ okomentovali so smiechom údržbára fontány, ktorý sa ocitol v úlohe živého bratislavského Čumila.

V kaviarni Pierre Chocolatier ponúkli maturanti malé pohostenie a krátky kultúrny program. Riaditeľ podujatia odprezentoval tú časť prípravy na maturitnú skúšku, ktorá prebiehala niekoľko týždňov predtým: rozdelenie úloh, príprava a štúdium materiálov, rozpočet podujatia, príprava pozvánok, výroba propagačných materiálov - letákov, kalendárikov, magnetiek, záložiek, pohľadníc. Predsedníčka maturitnej komisie Ing. Anna Fecáková konštatovala, že je milo prekvapená, pre aké zmysluplné podujatie sa rozhodli a ako tvorivo a zodpovedne si počínali. Spokojní boli aj učitelia Ing. Bohuš Popík a RNDr. Mária Vavreková, pod vedením ktorých sa na praktickú časť maturitnej skúšky žiaci pripravovali.

Prítomní zaželali budúcim maturantom veľa úspechov pri ústnych maturitných skúškach.

Prešov 23. mája 2012

Mária Vavreková