Pozrite si, ako pacienti ohodnotili nemocnice

19.11.2012

Najlepšia všeobecná nemocnica na Slovensku je v Starej Ľubovni

Najlepšia fakultná je v Ružomberku, najlepšia všeobecná je v Starej Ľubovni

Pacienti sú s úrovňou služieb najspokojnejší v špecializovaných, zväčša súkromných nemocniciach. Vyplýva to z hodnotenia nemocníc, v ktorom svoj názor vyjadrilo šesťtisíc poistencov zdravotnej poisťovne Dôvera. Hodnotenie sa vzťahovalo na prístup lekárov a sestier, úroveň ubytovania, stravu, čistotu na oddeleniach a kvalitu zdravotnej starostlivosti. Spomedzi fakultných nemocníc pacientom najviac vyhovuje Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku, zatiaľ čo najlepšia všeobecná nemocnica je podľa rebríčka v Starej Ľubovni. Jej zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj a mesto Stará Ľubovňa.

Fakultné nemocnice iba priemerné

Najvyššie známky, vyjadrujúce spokojnosť nad deväťdesiat percent, dostalo vyše tridsať zariadení. O niečo viac bolo najnižších známok, dostali ich nemocnice, kde bola spokojnosť pacientov nižšia ako 83 percent. Najviac zariadení dostalo neutrálnu známku, sú teda v rozmedzí spokojnosti od 83 do 90 percent. V rebríčku sa objavili len zariadenia a ústavy, ku ktorým sa vyjadrilo dostatočné množstvo pacientov. Názory pacientov k aktuálnemu rebríčku zisťovala poisťovňa v minulom a začiatkom tohto roku s určitým časovým odstupom po pobyte pacienta v nemocnici.

Najlepšie fakultné a univerzitné nemocnice dosiahli len neutrálne hodnotenie. Také má aj vojenská nemocnica v Ružomberku, ktorá vo svojej kategórii obhájila minuloročné prvenstvo. Za ňou nasleduje nemocnica v Nových Zámkoch. Naopak, najhoršou fakultnou je podľa pacientov trnavská nemocnica.

Takmer päťdesiat všeobecných nemocníc sa tento rok dostalo do hodnotenia a z nich len štyri uspokojili svojich pacientov na viac ako deväťdesiat percent. Prvé dve miesta tu obsadili nemocnice z východného Slovenska, a to Ľubovnianska nemocnica a nemocnica svätého Michala v Košiciach. Súkromná Nemocnica Handlová sa v hodnotení pacientov oproti vlaňajšku skĺzla z prvého až na dvanáste miesto.

Špecializované nemocnice sú obľúbenejšie

Medzi špecializovanými ústavmi, kam patria rôzne onkoústavy, kardioústavy či psychiatrické nemocnice, vedie súkromné Kardiocentrum Nitra. Na druhom mieste sa s podobne vysokou spokojnosťou umiestnil Národný ústav tuberkulózy vo Vyšných Hágoch. Najnespokojnejší pacienti odchádzali v rámci tejto skupiny z Psychiatrickej liečebne v Sučanoch.

Podobne výborné hodnotenie v skupine ostatné nemocnice dostalo až šestnásť nemocníc na čele s banskobystrickým Mammacentrom svätej Agáty. Centrum patrí do skupiny ProCare, ktorú vlastní investičná skupina Penta. Aj ďalšie dve zariadenia na najvyšších priečkach ‑ Oftal vo Zvolene a ORL Humenné, majú súkromných majiteľov. Najmenšie sympatie pacientov si v tejto skupine vyslúžila Špecializovaná nemocnica sv. Svorada na nitrianskom Zobore.

Spolu bolo tento rok hodnotených 122 zariadení. V rebríčku sa však nenachádza ďalších dvadsaťpäť, ktoré nehodnotil dostatočný počet pacientov. "Zariadenia, kde sa necítili poistenci dobre, mali aj nízky počet vrátených dotazníkov," tvrdí vo svojej analýze Dôvera.

V predchádzajúcom roku hodnotila zdravotná poisťovňa nemocnice nielen podľa subjektívneho názoru pacienta, ale najmä podľa objektívnych kritérií, ako je dostupnosť nemocnice, komplexnosť zdravotných služieb, ktoré nemocnica ponúka či efektivita liečby pacienta. Celkové výsledky sa vtedy od pacientskeho rebríčka výrazne odlišovali.

Päť najlepších fakultných a univerzitných nemocníc

1. Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok ‑ fakultná nemocnica
    2. Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky
    3. Univerzitná nemocnica Martin