Pocta Andymu Warholovi

31.01.2012

SOŠ, Alexandra Dubčeka vystavuje v Múzeu moderného umenia Andy Warhola v Medzilaborciach

Keď sa človek narodí, sudičky nadelia do vienka každému niečo iné. Z niekoho bude spisovateľ a napíše úžasné literárne diela, iného nádherný hlas predurčí na spevácku dráhu, niektorých zvedavosť a nepokoj v duši zavedú ďaleko od rodného kraja a niektorí budú skrátka „iba“ ľudia. Žijúci si svoj život v pokoji, bez veľkých ambícií, plánov a drám. Keď sa v Pittsburghu narodil slovenským vysťahovalcom synček Andrej, nik ani netušil, že tento chlapček raz pozdvihne Slovensko, Medzilaborce a obec Mikovú do umeleckých výšin.

Andy Warhol je skvelým príkladom toho, že talent, pracovitosť, ambície a nápaditosť sú atribúty, ktoré majú obrovskú cenu a dokážu človeka povzniesť na piedestál slávy. Preto je veľkou poctou môcť vystavovať v priestoroch zasvätených tomuto velikánovi, v blízkosti jeho diel, v atmosfére warholovského pop-artu.

Takejto cti sa dostalo pedagógovi a študentom SOŠ na Ulici Alexandra Dubčeka vo Vranove nad Topľou.

Dňa 26. 1. 2012 o 14.00 h sa v galérii Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach uskutočnila vernisáž výstavy s názvom „3 METAFORY V OBRAZOCH / ANATÓMIA SNÍVANIA“.

V rámci spoločnej výstavy sa po prvýkrát zišli študenti 4. ročníka odboru propagačná grafika so svojím pedagógom Mgr. Petrom Križovenským. Vystavené výtvarné dielka sú ovplyvnené tvorbou tohto veľkého umelca, obohatené o pocity a sny, využívajúce novodobé vymoženosti počítačovej grafiky, ktoré by určite ocenil aj Andy Warhol. Výstava potrvá do 2. 3. 2012.

Všetci poznáme farby. Vidíme tvary. Jestvuje ale pár ľudí, ktorí dokážu vytvoriť farbami a tvarmi nevšedný súlad, nádherný kontrast, inšpiratívnu, znepokojujúcu a pravdivú krásu. Taký človek je umelec. Taký človek bol Andy Warhol. Je nádherné, že má svojich pokračovateľov, že jeho umenie ovplyvňuje ďalšie generácie.

Určite by ho to naplnilo hrdosťou.

Mgr. Adela Sabovíková
vedúca PK výtvarných predmetov SOŠ, A. Dubčeka, Vranov