Kniha Rusíni

28.05.2012

Krst knihy Rusíni 31. mája v Humennom

Výnimočná publikácia na knižnom trhu

Vo štvrtok 31. mája o 17. h sa v priestoroch Vihorlatskej knižnice v Humennom uskutoční krst fotografickej publikácie RUSÍNI autorov Tomáša Leňa a Jozefa Ondzika.

Fotografická publikácia Rusíni, autorov Tomáša Leňa a Jozefa Ondzika, približuje Rusínov prevažne na východnom Slovensku, ale aj v zahraničí. Je výsledkom ich vyše štvťstoročnej fotografickej dokumentácie života Rusínov v strednej Európe. V 132 čiernobielych záberoch sa vďaka nim uchoval život rusínskeho obyvateľstva z konca 20. a na začiatku 21. storočia v plnej autenticite. Kniha Rusíni je jedinečná svojím rozsahom, významom a časovým trvaním systematického dokumentárneho skúmania rusínskeho života, jeho zvyklostí, tradícií a úzkeho prepojenia s prírodnými cyklami. Obaja autori získali rad fotografických ocenení u nás i v zahraničí. Vystavovali vo viacerých galériách na Slovensku, vrátane Slovenskej národnej galérie, a v siedmich štátoch – Česko, Poľsko, Maďarsko, Taliansko, Rakúsko, Srbsko a Kanada.

Knihu vydalo Vydavateľstvo O.K.O. v spolupráci s vydavateľstvom Slovart. Publikácia Rusíni bola realizovaná s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2011 a za účasti sponzorov.

Humenné 28. mája 2012

(r)