Na ceste zo školských do európskych parlamentných lavíc

29.05.2012

Mladí Girlatovčania v Štrasburgu

Žiaci 2.A triedy Gymnázia v Giraltovciach sa zapojili do súťaže EUROSCOLA 2012, ktorú vyhlásila Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku. V konkurencii 28 škôl obsadili 3. miesto a v máji navštívili Štrasburg.

Podmienkou účasti bolo pripraviť rôzne podujatia zamerané na rozšírenie a prehĺbenie vedomostí žiakov o Európskej únii i poslaní a fungovaní Európskeho parlamentu.

V rámci súťaže sme pripravili mnoho zaujímavých aktivít, ktorými boli:

• prednáška spojená s diskusiou s eurosposlankyňou Monikou Smolkovou na tému Zvýšené právomoci EP po vstupe Lisabonskej zmluvy do platnosti
  • online dotazník na stránke školy na získanie spätnej väzby z prednášky
  • nástenné noviny vo vestibule školy
  • prezentácie žiakov na hodinách
  • workshopy na spoznávanie členských krajín EU s názvom Hádaj odkiaľ som
  • náučný chodník Na potulkách po krajinách Európskej únie
  • skupinové projekty venované Sacharovovej cene, Európskemu parlamentu, boju s klimatickými zmenami
  • zábavná spoločenská hra Európan, nehnevaj sa, spojená s vedomostným kvízom na overenie získaných znalostí
  • E-twinningová spolupráca na medzinárodnom projekte s českou školou
  • nácvik rozprávok v cudzích jazykoch

Naša snaha bola korunovaná úspechom a 17. februára sme si išli do sídla Informačnej kancelárie EP so sídlom v Bratislave prebrať krásne 3. miesto. Celkovo sa súťaže zúčastnilo 28 stredných škôl a gymnázii z celého Slovenska, preto sme boli so svojím umiestením veľmi spokojní.

Európsky parlament v Štrasburgu sme navštívili 14. mája. Ohúril nás nielen architektonickým riešením, ale aj najmodernejším vybavením, ktoré slúži eurospolancom počas rokovaní. V rokovacej sále nám pracovníci parlamentu predstavili parlament i jeho fungovanie, a potom jeden žiak z každej krajiny predstavil svoju školu i krajinu. My sme predstavili a dôstojne reprezentovali našu školu, Gymnázium v Giraltovciach a región, z ktorého pochádzame - Prešovský kraj. Po prezentácii všetkých škôl sa začala súťaž Eurogame. Tu sme sa museli rozdeliť do niekoľkých skupín rôznych národností. Po dvoch hodinách sme sa opäť všetci stretli v rokovacej sále, kde boli prezentované výsledky našich diskusií, ktoré sme hodnotili hlasovaním ako európski poslanci. Na záver programu nasledovalo finále súťaže Eurogame a tradičná vlajkosláva za zvukov hymny Európskej únie Ódy na radosť.

Výlet bohatý na nové zážitky a skúsenosti zanechal v nás mnoho nezabudnuteľných spomienok a uvedomenie si dôležitosti štúdia cudzích jazykov. Naše veľké poďakovanie patrí Európskemu parlamentu v Štrasburgu za výbornú organizáciu a finančnú pomoc pri hradení celého týždenného pobytu v zahraničí.

Giraltovce 29. mája 2012

Lenka Roguľová