Mozog si zaslúži našu pozornosť

04.04.2012

Týždeň mozgu v Spišskej Starej Vsi

Všeobecne pretrváva názor, že duševný úpadok prirodzene patrí k starnutiu a nemožno s tým nič urobiť. Britský expert Tony Buzan, ktorý sa zaoberá pamäťou, tvrdí, že pokiaľ ide o mozog, ľudia majú najväčšie trápenie práve s pamäťou. Pamäť môže skvele fungovať aj v neskorom veku, len treba do nej investovať trochu času a energie. Trénovaný mozog sedemdesiatnika môže byť dokonca výkonnejší ako netrénovaný mozog tridsiatnika! Pamäť vekom chátra, avšak len v prípade, že sa nepoužíva.

Vzhľadom na to, že pamäť je ústrednou kognitívnou funkciou, v práci so seniormi je vhodnou terapiou trénovanie pamäti. Trénovaniu pamäti sa v našom zariadení venujeme už niekoľko rokov a lekcie tréningov pamäti sme zaradili do plánu aktivít, ako pravidelnú aktivitu, ktorá našla pozitívnu odozvu u našich prijímateľov soiálnych. služieb. Samozrejme, že pri našej pravidelnej činnosti nezabúdame ani na medzinárodnú akciu Týždeň mozgu, ktorá má pre nás veľký význam.

V tomto roku sme do nášho týždenného plánu aktivít, v dňoch od 12. do 16. marca, zapojili aj deti zo ZŠ v Matiašovciach a študentky zo Spojenej školy v Spišskej Starej Vsi. Už po tretíkrát sme pripravili a zrealizovali aktivity zamerané na získanie a upevnenie poznatkov o stavbe a funkciách nášho mozgu. Dvomi prednáškami a odprezentovaním krátkeho filmu sme rozprúdili zaujímavú diskusiu, do ktorej sa so záujmom zapojili naši prijímatelia sociálnych služieb, aj žiaci základnej školy. Všetkých zaujali hlavne rôzne zaujímavosti o ľudskom mozgu a jeho funkciách. Spoločne s deťmi sme vymodelovali mozog a mozgové bunky. V teoretickej časti sme sa zamerali aj na ochorenia mozgu, ktoré sú typické pre seniorský vek, ako je napríklad demencia. Spoločne s prijímateľmi sociálnych služieb sme farebne maľovali časti mozgu na makety hláv, ktoré si prijímatelia spoločne s pracovníčkou zariadenia pripravili ešte pred plánovanou akciou.

Ďalšie dni boli venované lekciám tréningu pamäti, ktoré vystriedali relaxačné techniky, ako napríklad kruhu, ako terapeutický aspekt v práci so seniormi. Tento relaxačný deň bol zameraný na uvedomovanie si jednotlivých častí vlastného tela, na nácvik predstavivosti ale aj motorických zručností. Pomenovali sme si a popísali štyri živly zeme. Svoje predstavy seniori následne preniesli na výkres, čím si preverili aj svoje motorické a kreatívne schopnosti. Nakoľko prioritou záujmu našich prijímateľov sociálnych služieb je duchovná stránka a duchovné potreby, pripravili sme im v spolupráci so študentkami Spojenej školy, ktoré navštevujú naše zariadenie pravidelne a pomáhajú našim prijímateľom napĺňať spirituálne potreby, lekciu tréningu pamäti zameranú na precvičenie vedomostí z Biblie.

Týždeň mozgu, ktorý prebehol v našom zariadení, splnil všetky naše stanovené ciele a očakávania. Z fotiek a výrobkov našich prijímateľov sociálnych služieb a detí, ktoré nám pripomínajú priebeh tejto akcie, sme vo vestibule zariadenia pripravili malú výstavu, ktorá bola prístupná verejnosti.

Do budúcnosti sme si stanovili dlhodobý cieľ, ktorý súvisí s realizáciou pravidelných tréningov pamäti v našom zariadení ako preventívneho programu, ktoré budú prebiehať v spolupráci a pod vedením profesionálnej trénerky pamäti – aktivizačného pracovníka v sociálnych službách. Pravidelné tréningy prispievajú k zlepšeniu pamäti, čo sa následne odráža vo zvýšení sebavedomia seniorov, kvalite ich života a predlžuje u nich samostatnosť a nezávislosť od iných.

Spišská Stará Ves 3. apríla 2012

Mgr. Jana Kuchtová
vedúca úseku sociálnej práce a opatrovateľskej starostlivosti ZS a DSS Spišská Stará Ves

Fotogaléria:

Publikované: 04.04.2012 / Aktualizované: 04.04.2012 HoreTlačiť