Ľubovnianske múzeum – hrad predstavilo tri aktuálne vydavateľské tituly

19.03.2012

Slovensko-poľské stretnutie múzejníkov Spiša a Sandecka

Na hrade Ľubovňa sa 16. marca stretli zástupcovia slovenských a poľských múzeí, kultúrnych inštitúcií a univerzít historického Spiša a Sandecka. Predmetom priateľského stretnutia bola výmena skúseností v rámci slovensko-poľskej spolupráce, vernisáž a prezentácia troch nových titulov Ľubovnianskeho múzea.

Podujatie otvorila slávnostná vernisáž výstavy Boleslav Barbacki – majster portrétu, ktorá predstavuje 20 obrazov z tvorby najslávnejšieho poľského maliara Boleslava Barbackého (výstava potrvá do 21. apríla).

Predstavené boli tri aktuálne vydavateľské tituly Ľubovnianskeho múzea - hrad:

1. Sandecko – spišské zošity číslo 6 (spoluvydavateľ Oblastné múzeum Nowy Sacz)
    2. Sedem storočí hradov Ľubovňa a Dunajec (spoluvydavateľ Hrad Dunajec v Nedeci)
    3. Poľské korunovačné klenoty na hrade Ľubovňa (katalóg k stálej výstave na hrade Ľubovňa)

Na záver stretnutia bola odprezentovaná bohatá spolupráca na slovensko-poľskom pohraničí v oblasti výstav, expozícií, publikačnej činnosti, vedeckého výskumu, kultúrnych programov, pamiatkovej starostlivosti a priateľských vzťahov.

Hostiteľmi stretnutia boli Ľubovnianske múzeum – hrad (zastúpené riaditeľom Daliborom Mikulíkom), Oblastné múzeum Nowy Sacz, PL (zastúpené riaditeľom Róbertom Slusarekom) a Hrad Dunajec v Nedeci, PL (zastúpené riaditeľkou Evou Jaworovskou – Mazur).

Svojou osobnou účasťou podujatie podporili Liptovské múzeum (riaditeľka Iveta Zuzkinová), Krajské múzeum v Prešove (riaditeľ Adrián Latta), Múzeum Andyho Warhola (riaditeľka Valika Maďarová). Celý program sa realizoval za účasti vedúcej odboru kultúry PSK Evy Arvayovej a primátora mesta Stará Ľubovňa Michala Biganiča.

Výber mesiaca marec a hradu Ľubovňa na slovensko-poľské stretnutie nebolo náhodné. Práve na hrade Ľubovňa sa v marci roku 1412 konalo mierové stretnutie uhorského a českého kráľa Žigmunda Luxemburského s poľským kráľom Vladislavom Jagelovským. Výsledkom stretnutia bol tzv. spišský záloh 1412 – 1772, ktorý si hrad Ľubovňa v tomto roku pripomína. Celoročné kalendárium podujatí Ľubovnianskeho múzea – hrad v roku 2012 je venované 600. výročiu tzv. spišského zálohu. Stretnutie 16. marca bolo prvým v rámci významného výročia.

Stará Ľubovňa 19. marca 2012

PhDr. Dalibor Mikulík