Kričím telom

13.04.2012

Kričím telom - vzdelávací projekt venovaný anorexii a bulímii 16. apríla v DJZ

Začína sa druhá fáza projektu na strednom a východnom Slovensku!

V novembri 2011 sa na Slovensku uskutočnil prvý cyklus prednášok pre študentky a študentov stredných škôl zameraný na anorexiu a bulímiu. Táto téma je u nás ešte stále tabuizovaná, na rozdiel od iných krajín európskej únie, kde je osveta o tomto ochorení podporovaná priamo vzdelávacími inštitúciami.

Na základe tejto skutočnosti vznikol osvetovo-vzdelávací projekt pre študentky a študentov stredných škôl pod odbornou záštitou Kancelárie WHO na Slovensku, v spolupráci s Ligou za duševné zdravie a s finančnou podporou spoločnosti GlaxoSmithKline.

Na podujatiach sa v prvej fáze projektu (Nitra, Trnava, Bratislava) zúčastnilo okolo 1300 študentov so svojimi pedagógmi, zástupcovia príslušných vyšších územných celkov, celoslovenské a lokálne médiá, ktoré šírili túto tému ďalej medzi verejnosť.

Heslo projektu Kričím telom – Nie si v tom sama, dokonale vystihlo posolstvo kampane. Videospot ku projektu bol ocenený časopisom Stratégie, kde získal 3.miesto v kategórii Najlepšia kampaň. Autorom spotu je kreatívna agentúra Gun Powder Creative Studio.

Prednášky odborníkov na tému prevencie bulímie a mentálnej anorexie sprevádzali vstupy spisovateľky Gabiny Weissovej, ktorá hovorila o vlastnej skúsenosti s anorexiou a bulímiou, ktorú vyrozprávala v úspešnej knihe Diagnóza F50. Počas celého podujatia mali žiačky a žiaci možnosť sa podieľať na pódiovej diskusii formou anonymných alebo priamych otázok. Na záver vystúpila Zdenka Predná s kapelou, ktorá osobným apelom na dievčatá dodala záverečnú bodku za podujatím.

Termíny:
Prešov , Divadlo Jonáša Záborského /nová budova/,
16.4.2012 o 10:00 hodine

Košice, aula Strednej odbornej školy automobilovej
17.4.2012 o 10:00 hodine

Žilina, aula Strednej priemyselnej školy stavebnej
23.4.2012 o 10:30 hodine

Trenčín, aula Strednej odbornej školy podnikania
24.4.2012 o 10:00 hodine

Banská Bystricaaula Obchodnej akadémie
27.4.2012 o 9:30 hodine

Viac informácií nájdete na www.herial.sk/projekty/kricim-telom, www.who.sk