Kolonické sedlo

24.04.2012

Otvorenie planetária na Kolonickom sedle – 26. apríla

Záverečná konferencia projektu Karpatské nebo

Čestným hosťom bude prvý slovenský kozmonaut

V súlade s harmonogramom projektu Karpatské nebo – Rozvoj produktov cestovného ruchu založených na astronómii sa 26. a 27. apríla uskutoční záverečná konferencia projektu Karpatské nebo. Organizuje ju Vihorlatská hvezdáreň v Humennom ako vedúci partner projektu a záštitu nad ňou prebral predseda Prešovského samosprávneho kraja MUDr. Peter Chudík. Vzhľadom na úspešný priebeh projektu Karpatské nebo bude mať záverečná konferencia hlavne slávnostný ráz. Aj z toho dôvodu pozvali organizátori ako čestného hosťa prvého slovenského kozmonauta plk. gšt. Ing. Ivana Bellu.

Prvá časť konferencie prebehne vo štvrtok 26. apríla od 12.00 h na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle. Hlavným bodom programu je slávnostné uvedenie do prevádzky planetária, ktoré bolo vybudované ako najväčšia investičná akcia projektu Karpatské nebo. Pozvaní hostia budú mať tiež možnosť uzrieť premiéru prvého vzdelávacieho programu v planetáriu. Jednotliví partneri projektu Karpatské nebo (je ich spolu deväť) v stručnosti predstavia výsledky, ktoré počas troch rokov realizácie projektu dosiahli. S prednáškou Môj let do kozmu vystúpi aj plk. gšt. Ing. Ivan Bella.

Program prvého dňa bude pokračovať slávnostnou večerou v hoteli Armales v Stakčíne a následne obsiahlejším príspevkom nášho prvého kozmonauta spojeným s diskusiou.

Druhá časť konferencie v piatok 27. apríla sa celá odohrá v hoteli Armales v Stakčíne. Bude to nazretie do nedávnej minulosti pri príležitosti zaujímavých výročí. Vihorlatská hvezdáreň oslavuje 60 rokov od svojho vzniku a Astronomické observatórium na Kolonickom sedle existuje už 25 rokov. Túto históriu priblíži riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne v Humennom RNDr. Igor Kudzej CSc. Súčasne v roku 2012 uplynie presne 10 rokov od dňa, kedy prešlo “prvé svetlo“ dodnes najväčším slovenským ďalekohľadom – Vihorlatským národným teleskopom. O výsledkoch, ktoré sa jeho prostredníctvom podarilo získať, bude informovať pozorovateľ Pavol A. Dubovský.

Projekt Karpatské nebo je podporovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovenská republika 2007- 2013. Všetky dôležité informácie sú umiestnené na stránke projektu www.astrokarpaty.net.

Humenné 24. apríla 2012

RNDr. Igor KUDZEJ, CSc.,