Keď je móda a fotografia hrou

17.05.2012

Študenti SPŠ zo Svidníka úspešne ukončili projekt Mobility 2012

Dizajn, fenomén súčasnej doby, patrí k súčasnému životnému štýlu, obklopuje nás na každom kroku a ovplyvňuje nás. Práve takéto študijné zameranie ponúka aj Stredná priemyselná škola (SPŠ) vo Svidníku, ktorá vychováva už viac ako 30 rokov tvorivých a kreatívnych mladých ľudí.

Malá škola, veľké úspechy. Medzi ne patria nepochybne aj medzi študentmi populárne a obľúbené stáže realizované v rámci projektov podporovaných a financovaných z fondov EÚ. Už tri roky škola úspešne realizuje aj projekt v rámci Programu celoživotného vzdelávania Leonardo da Vinci – Mobility pod záštitou agentúry SAAIC a v spolupráci s partnerskou školou Krakowske Szkoly Artystyczne (KSA) v Krakove.

Ani tento školský rok nebol výnimkou a aj tentokrát dostali dvadsiati študenti jedinečnú možnosť vycestovať na dva týždne na študijný pobyt do historického Krakova. Projekt pod názvom Mágia móla a fotografie bol plánovaný a realizovaný v dvoch turnusoch, ktoré už môžeme v tejto chvíli zhodnotiť, nakoľko máme za sebou zimný aj jarný študijný pobyt aj s ich finálnymi výsledkami. Nakoľko spolupráca s KSA je už niekoľkonásobne úspešne overená, znova môžeme vyjadriť maximálnu spokojnosť s výsledkami a priebehom oboch stáží.

Zimný turnus bol venovaný odevnému dizajnu a módnej tvorbe. Počas desiatich pracovných dní vytvárali naši študenti spoločne s poľskými študentmi ekologické modely predovšetkým z papiera. Zmyslom a cieľom celého tohto snaženia bol Ecofashion Weekend, v rámci ktorého prebiehali workshopy a veľká módna prehliadka Junk Fashion Show v Krakove, zameraná proekologicky. Úžasná atmosféra, originálne modely a pastva pre oči. Tak by sa dala v krátkosti zhodnotiť táto veľkolepá módna show, ktorej organizátorom bola Szkola Artystycznego Projektowania Ubioru v Krakove. Sme veľmi radi, že smi mohli byť súčasťou tohto veľkého módneho kolotoča so všetkým, čo k tomu patrí, s obrovským záujmom publika a predovšetkým možnosťou zapadnúť do tohto veľkého kotla módnych kreácií. Teší to o to viac, že sme si vedomí skutočnosti, že škola patrí v odbore fashion dizajnu k špičke v celom Poľsku a že aj my sme sa v záplave originality nestratili a celý úžasný nedeľný podvečer sme otvárali blokom našich kolekcií, ktoré vznikli v rámci projektových aktivít.

Druhý, jarný turnus absolvovali tretiaci odboru propagačná grafika, ktorí boli súčasťou vzdelávania v Szkole Kreatiwnej Fotografii, kde náplňou ich stáže bola práca s fotoaparátom. Celá stáž bola zameraná predovšetkým na kreativitu, tvorivý prístup a rozvíjanie „fotografického oka“. Keďže fotografovanie je určitým spôsobom druh hry, preto sa študenti po celé dva týždne snažili to svoje „fotografické oko“ rozvíjať rôznymi cvičeniami a učili sa na svet pozerať trochu ináč a hľadať v obyčajných veciach ich skrytú krásu. Výsledkom bolo zistenie, že okolo nás je množstvo neobyčajných a podnetných vecí, ktoré stoja za pozornosť objektívu. Okrem fotografických cvičení zameraných na rôzne tematické oblasti sa zoznámili so zaujímavou fotografickou technikou camera obscura. Aj tento turnus priniesol finálne výsledky v podobe kolekcií originálnych fotografií, ktoré boli následne spracované do podoby tematicky ladených katalógov.

Znova sa potvrdilo to, čo sme už vedeli z predchádzajúcich turnusov. Každá možnosť vycestovať a spoznávať nové, je pre každého študenta prínosom a teší nielen zúčastnených študentov, ale i učiteľov a samozrejme garanta celého projektu, riaditeľa školy Pavla Olejára. Výsledky nás teda utvrdzujú v tom, že to, čo robíme, robíme dobre a naša, už niekoľkoročná práca na projektoch prináša ovocie v podobe skúseností na nezaplatenie a predovšetkým v podobe spokojných študentov.

Svidník 17. mája 2012

Mgr. Martina Gemzíková