I-SWEEEP 2012

14.05.2012

Zlato z olympiády I-SWEEEP pre Slovensko získal Prešovčan

Gymnazista bodoval v silnej celosvetovej konkurencii

Tibor Porubän, žiak Gymnázia J. A. Raymana v Prešove, získal zlatú medailu za žiacky bádateľský projekt s názvom Pieskoviská a pôda okresu Prešov ako zdroj pôvodcov larválnej toxokarózy ľudí na Medzinárodnej olympiáde projektov trvalo udržateľného rozvoja I-SWEEP 2012, v súťažnej kategórii životné prostredie.

Od 2. do 7. mája sa v americkom Houstone už po piaty raz stretlo viac ako 600 nadaných žiakov stredných škôl v oblasti vedy a techniky zo 68 štátov z celého sveta. Predstavili 455 žiackych bádateľských projektov zameraných na riešenie problematiky trvalo udržateľného rozvoja v troch súťažných kategóriách - energetika, technológie a životné prostredie. Súťažné projekty posudzovala medzinárodná hodnotiaca komisia, ktorú tvorilo 263 odborníkov na uvedené oblasti.

Slovensko v USA zastupovali traja nadaní študenti, ktorí uspeli v celoštátnej prehliadke bádateľských projektov Scientia Pro Futuro 2011. Trojicu študentov tvoria gymnazisti Peter Lenárt z Banskej Bystrice, Lucia Sviečková z Gelnice a Tibor Porubän z Gymnázia J. A. Raymana v Prešove.

Cieľom olympiády I-SWEEEP je vzbudiť u žiakov stredných škôl záujem o riešenie výziev v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, podeliť sa o svoje inovatívne nápady, myšlienky, skúsenosti a vedomosti z oblasti riešenia problematiky v tejto oblasti.

V rámci programu olympiády bol pre súťažiacich pripravený aj sprievodný vzdelávací program, ako napríklad návšteva vesmírneho centra NASA, či múzea vedy. Finančné ocenenia a štipendiá, o ktoré žiaci súťažili, mali celkovú hodnotu viac ako 500 000 amerických dolárov, pričom hlavná cena za najlepší projekt v danej kategórii je 3000 dolárov.

Súťažnú prehliadku bádateľských projektov Scientia Pro Futuro 2011 organizovalo občianske združenie Mladí vedci Slovenska. Hlavným partnerom súťaže Scientia Pro Futuro sú Slovenské elektrárne.

Prešov 14. mája 2012

Fotogaléria: