Hrad Ľubovňa už aj pre nevidiacich a slabozrakých

29.10.2012

Zrušenie akcie z dôvodu nepriaznivého počasia - Sprístupnenie hradu Ľubovňa nevidiacim a slabozrakým (30. októbra)

Z dôvodu nepriaznivého počasia sa akcia RUŠÍ a presúva sa na jar 2013.

(Tlačová správa)

Ľubovnianske múzeum - hrad (kultúrna inštitúcia Prešovského samosprávneho kraja) sprístupní dňa 30. októbra 2012 o 10.00 hod. hrad Ľubovňa nevidiacim a slabozrakým. Podporovateľmi tejto myšlienky sú Ministerstvo kultúry SR, Občianske združenie Priatelia hradu Ľubovňa, Vojenské lesy a majetky SR, Únia nevidiacich na Slovensku a Slovenská knižnica Mateja Hrebendu v Levoči.

Vodiaca línia pre nevidiacich a slabozrakých vedie hradným kopcom ku vstupnej bráne, kde návštevníci dostanú sprievodné texty v Braillovom písme. Vydanie sprievodných textov bolo finančne podporené za pomoci dotačného systému 2012 Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky. Okrem informácii o hrade a jeho expozíciách texty obsahujú aj reliéfne obrázky.
Na I. nádvorí hradu je pre nich pripravená bronzová maketa hradu Ľubovňa, ktorú dalo zhotoviť OZ Priatelia hradu Ľubovňa za finančnej podpory Vojenských lesov a majetkov SR. Vďaka nej spoznajú architektúru hradu.

Zaujímavým zastavením je aj expozícia kamenných pamätných tabúľ s popismi v Braillovom písme. Samozrejmosťou je, že pre lepšiu predstavu si tieto tabule môžu aj ohmatať. Hlavným odborným garantom tohto projektu je Slovenská knižnica Mateja Hrebendu v Levoči.

Prvú oficiálnu prehliadku hradu Ľubovňa absolvuje v spomínaný deň 45 detí zo Spojenej školy internátnej z Levoče, ktorú navštevujú deti s týmto hendikepom.

Jozef Balužinský
správca hradu Ľubovňa