Hračky dávnych čias v Ľubovnianskom múzeu

06.06.2012

Detský kútik v skanzene pod hradom Ľubovňa

Už tento piatok 8. júna bude v skanzene pod hradom Ľubovňa otvorený detský kútik s tradičnými hračkami.

V malom belasom objekte umiestnenom v blízkosti starej školy je pripravený dobový detský kútik. Vo vnútri bývalej drevenej sýpky sa nachádzajú detské hračky z hliny, dreva, keramiky, plechu, drôtu, prútia a textílií. Vonku na deti čaká pieskovisko s drevenými hračkami. Milým oživením areálu Ľubovnianskeho skanzenu a lákadlom pre deti sú aj živé ovečky, kozičky a kačice.

Ľubovnianske múzeum – hrad predstavuje repliky starých typov hračiek s akými sa deti hrávali v minulosti – malé hlinené a drevené zvieratká, záprahy, vozíky, fúriky, mištičky, tanieriky a hrnčeky z keramiky, vedierka, lopatky a formičky , či píšťalky od drotárov a handrové bábiky rôznej veľkosti, ktoré v minulosti nazývali „popky“. Okrem zážitku z pekných farebných hračiek si budú môcť rodičia alebo staršie deti sadnúť za malé krosná a utkať kúsok koberčeka. Šikovné dievčatká si vyrobia vlastný suvenír – malú jednoduchú bábiku z handričiek. A to nie je všetko...

Vonku pred objektom je pre deti vyhradená plocha s pieskoviskom s lopatkou a vedierkom, masívny hojdací koník z dreva, drevený vozík a fúrik. Rodičia si budú môcť po náročnej prehliadke hradu a skanzenu posedieť na lavičke a sledovať svoje ratolesti pri hre. Malý domček s kútikom pre deti spoznajú podľa veľkej dobovej fotografie dieťaťa v stojančeku umiestnenej na priečelí.

V prípade detského kútika múzejníci zo Starej Ľubovni dovoľujú dotýkať sa vystavených exponátov a normálne sa s nimi hrať. Touto novou atrakciou sa snažia priblížiť múzeum návštevníkovi a umožňujú všetkým aspoň na chvíľu stať sa dieťaťom!

V skratke: Čo vieme o histórii detskej hračky?

Archeologické výskumy dokladujú, že prvé detské hračky z hliny sa vyrábali v mladšej dobe kamennej. Pre dievčatá to boli rôzne miniatúrne nádoby, pre chlapcov zas kamenné sekery, kliny a rôzne figúrky žien – venuše alebo zvieratka. Hry s kockami poznali už Kelti, ale obľubovali ich aj Slovania. V antickej kultúre bol známy hojdací kôň, dvojkolesový vozík s pohyblivými figúrami, stavebnice, hracie kocky, sklenené koraly a pod. Bábika bola obľúbená už v starom Grécku a Ríme kde ju vyrábali z dreva a neskôr postupne z vosku, či z porcelánu. Zo stredoveku sa zachovali hračky z pálenej hliny – figúrky koníkov a jazdcov, zvierat. Najobľúbenejšou hračkou stredoveku bol turnajový koník a bábkové divadlo.

Významným a pre nás najbližším strediskom výroby drevených detských hračiek bolo malé mestečko Spišská Belá, kde sa výroba začala koncom 19. storočia. Sortiment výroby detských hračiek v Spišskej Belej nebol rozsiahly. Zo zvieratiek to boli hlavne ovečky, kravičky, býčky a horské kamzíky. Povrch hračiek upravovali olejovými farbami napodobňujúce farbu srsti. Podobným spôsobom boli vyrezávané aj vtáčiky s vytiahnutým krkom a vztýčenou hlavou, boli pestro maľované. Družstvo v Spišskej Belej vyrábalo aj točovkovité hračky (vyrobené na sústruhu) – bábätka, bábiky a panáky, ale aj koníky a tanečníkov a ich sortiment uzatvára aj miniatúrny nábytok – truhličky a kolísky, stolček, stolík a pod. Hračky vyrábali aj ľudoví rezbári v Jurgove, na Zamagurí v Jezersku, Haligovciach, Lechnici a Veľkom Lipníku.

Z textilných materiálov sa v dedinskom prostredí, najmä pre dievčatá, vyrábali bábiky. Väčšie dievčatá si vedeli handrové bábiky vyrobiť aj samé. Pri výbere materiálu a farebnosti si cibrili vkus. Na Zamagurí vo Veľkej Lesnej dlho vyrábali goralskú popku. Z kovových hračiek si zasluhujú pozornosť drôtené alebo plechové hračky, ktoré vyrobili ruky drotárov.

Vidiecke deti si zhotovovali hračky aj samy, napodobňovali činnosť dospelých v domácnosti, na dvore i na poli, s hračkami prežívali tradičné miestne zvyky, každodenné i sviatočné udalosti.

PhDr. Dalibor Mikulík
riaditeľ Ľubovnianskeho múzea – hrad