DO-RE-MI-FA - 18. ročník

16.05.2012

Vyhodnotenie speváckej súťaže DO-RE-MI-FA 2012

Medzi najúspešnejšie ročníky regionálnej prehliadky speváckych zborov rôznych kategórií pod názvom DO - RE - MI – FA okresov Prešov a Sabinov patril 18. ročník.
Organizátorom podujatia bolo Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) – útvar osvetovej činnosti v Prešove.

Historická budova DJZ sa 13. mája zaplnila spevákmi, ktorí sa prezentovali veľmi úspešne. Na javisko vystúpilo 150 spevákov zo šiestich speváckych zborov – tri miešané, dva detské a jeden mládežnícky. Boli to:

• SPEVÁCKY ZBOR SPOZA STĹPA, Dobrovoľné zoskupenie Prešov (dirigentka – MariAnna Garberová )
  • ZBOR KRISTA KRÁĽA, Rímskokatolícka farnosť Krista Kráľa Prešov - Sekčov (dirigentka – Mgr. Tatiana Hrebíková )
  • SPEVÁCKY ZBOR GOLDKY, ZUŠ Sabinov (dirigentka – Mgr. Slávka Kovalíková)
  • MIEŠANÝ SPEVÁCKY ZBOR NOSTRO CANTO, Katedra hudby, Inštitút hudobného a výtvarného umenia, FF PU (dirigentka – Mgr. Tatiana Švajková, PhD.)
  • KOMORNÝ SPEVÁCKY ZBOR VOCALIS, ZUŠ M. Moyzesa Prešov (dirigentka Mgr. Lenka Michaliková)
  • G.O.D.´S – spevácky gospelový zbor, Cirkevná ZUŠ sv. Mikuláša Prešov (dirigentka – Mgr. Janka Ferenčíková)

Výkony jednotlivých zborov hodnotila odborná porota v zložení:

• Mgr. Eva Zacharová – predsedníčka poroty,
  • členovia - Ivan Pacanovský – zbormajster a Doc. PaedDr. Daniel Šimčík, PhD. z Prešovskej univerzity.

Podľa slov Mgr. Evy Zacharovej, predsedníčky poroty, „v dramaturgii zborov boli zastúpené diela slovenských autorov (Suchoň, Hatrík, M. Moyzes, Kmiťová, Fedor, J. Lexmann), českých skladateľov (Lukáš, Tučapský) i svetových (Bach, Szamotul, T.L. de Victoria).“

Na prehliadke zneli úpravy ľudových piesní, sakrálne skladby, muzikály i spirituály. Dirigenti volili dramaturgiu uvážene s prihliadnutím na úroveň svojich zborov.

Porota konštatovala pozitívny rast v práci dirigentov v oblasti hlasovej, intonačno – rytmickej a interpretačnej. Výbornú hlasovú prípravu zaznamenali hlavne zbory pri základných umeleckých školách. Aj oba cirkevné miešané zbory potvrdili stúpajúcu kvalitatívnu úroveň. Vrcholným zážitkom bolo vystúpenie miešaného zboru Prešovskej univerzity Nostro Canto (dirigentka Mgr. Tatiana Švajková, PhD.).

Spevácke zbory neboli zaradené do kategórií a tak porota ohodnotila ich umelecký rast zaradením do zlatého pásma. Tým nielen ocenila namáhavú prácu dirigentov, ale motivovala spevácke zbory do ďalšej aktívnej práce. Organizáciu prehliadky so zabezpečením krásnych priestorov, konferencierky, diplomov i vecných cien výborne zvládol kolektív DJZ – útvaru osvetovej činnosti.

Po súťažnej časti a vyhlásení výsledkov sa uskutočnil rozborový seminár za účasti dirigentov a členov hodnotiacej komisie. Celé podujatie bolo zaznamenané na DVD nosiči, ktorý je archivovaný v DJZ – útvare osvetovej činnosti v Prešove.

Všetky spevácke zbory boli zaradené do pásiem a ocenené diplomami a vecnými cenami takto:

Zlaté pásmo a laureát prehliadky:

• KOMORNÝ SPEVÁCKY ZBOR VOCALIS, ZUŠ Mikuláša Moyzesa Prešov

Zlaté pásmo s osobitným uznaním poroty:

• MIEŠANÝ SPEVÁCKY ZBOR NOSTRO CANTO, Prešovská univerzita, Katedra hudby, Inštitút hudobného a výtvarného umenia, Filozofická fakulta Prešov

Zlaté pásmo:

• SPEVÁCKY ZBOR GOLDKY, ZUŠ Sabinov