Centrum komplexnej kardiovaskulárnej rehabilitácie na Slovensku

24.02.2012

Jediné a prvé Centrum komplexnej kardiovaskulárnej rehabilitácie na Slovensku otvoria vo Vyšných Ružbachoch

V sobotu 25. februára o 14.30 h sa v Kúpeľoch Vyšné Ružbachy uskutoční slávnostné otvorenie prvého a jediného Centra komplexnej kardiovaskulárnej rehabilitácie na Slovensku.

Otvorenia sa zúčastnia významné osobnosti z oblasti kardiológie z celej republiky, medzi inými predsedníčka Slovenskej kardiologickej spoločnosti Doc. MUDr. Eva Gonçalvesová, CSc., FESC, doc. MUDr. Peter Takáč, PhD., prof. MUDr. Ján Murín, CSc., doc. MUDr. Štefan Farský, FESC., MUDr. Katarína Sládeková, dekan lekárskej fakulty prof. MUDr. Leonard Siegfried, predseda Prešovského samosprávneho kraja MUDr. Peter Chudík...

V Kúpeľoch Vyšné Ružbachy bude otvorené jediné a prvé Centrum komplexnej kardiovaskulárnej rehabilitácie na Slovensku, ktoré zodpovedá odporúčaniam Európskej skupiny pre kardiálnu rehabilitáciu a Pracovnej skupiny kardiovaskulárnej rehabilitácie Slovenskej kardiologickej spoločnosti.

V celom svete sa sústreďuje pozornosť v rámci primárnej a sekundárnej prevencie srdcovo-cievnych ochorení na komprehenzívnu kardiovaskulárnu rehabilitáciu, pod ktorou sa rozumie vypracovaný systém rehabilitácie, garantom ktorej sú spomentué odborné spoločnosti.

V našom prípade je táto rehabilitácia vykonávaná v Centre kardiologických Kúpeľov Vyšné Ružbachy, a.s. Tu sa v procese liečby spája efekt prírodného liečivého vodného zdroja (ktorým je uhličitá minerálna voda z termálneho prameňa Izabela, kvalifikovaná ako prírodná liečivá voda, stredne mineralizovaná, uhličitá, hydrogenuhličitanová, vápenato–horečnatá, so zvýšeným obsahom vápnika, horčíka a fluóru, slabo kyslá, vlažná, hypotonická, s celkovou mineralizáciou 1 580 mg.I¹, s obsahom plynu CO2 791 mg.I¹ s teplotou do 23 ºC) a efekt komplexného pôsobenia kúpeľného prostredia na človeka. Zároveň sa využívajú v procese kardiorehabilitácie najnovšie poznatky z medicínskych vied. V súčasnej dobe je kardiovaskulárna rehabilitácia chápaná ako neoddeliteľná súčasť komplexnej liečby chorých s kardiovaskulárnymi chorobami.

Práve symbióza prírodného a vedeckého je špecifická a mimoriadna pre naše centrum kardiorehabilitácie a táto liečba je v podstate nenahraditeľná. Hlavnou náplňou Centra kardiovaskulárnej rehabilitácie v Kúpeľoch Vyšné Ružbachy je vykonávanie následnej liečby (kardiovaskulárnej rehabilitácie) pri skupine pacientov po infarkte myokardu a zákrokoch na srdci. Ide o skupinu pacientov, ktorá vďaka moderným prístupom v liečbe akútnych stavov, ako aj vďaka revaskularizačným metódam narastá a vyžaduje si nové prístupy v oblasti kardiálnej rehabilitácie.

Aby kardiovaskulárna rehabilitácia, a to nielen jej včasná forma, skutočne dobre fungovala a bola efektívna, je nutné trvať na niektorých všeobecných podmienkach jej vykonávania. Musí mať materiálne a personálne zabezpečenie podľa Vyhlášky Ministerstva zdravotníctva č.101/2006. Centrum kardiovaskulárnej rehabilitácie v Kúpeľoch Vyšné Ružbachy ako prvé na Slovensku spĺňa všetky tieto podmienky a je preto, spolu so svojou históriou, zárukou fungujúcej, modernej a efektívnej kardiorehabilitácie v celom rozsahu, predovšetkým jej bezprostrednej formy po vykonaných zákrokoch na srdci.

Salus aegrote suprema lex! Uzdravenie chorého náš najvyšší cieľ!

MUDr. Viliam Rus
lekársky riaditeľ

Ďalšie informácie:

PhDr. Martina Konrádyová
riaditeľka obchodu a marketingu

Kúpele Vyšné Ružbachy, a.s.
065 02 Vyšné Ružbachy 48
mobil: 00421 905 67 63 49