Cena Fénix za Obnovu renesančného paláca v Ľubovni

12.11.2012

Hrad Ľubovňa získal cenu Fénix - Kultúrna pamiatka roka

logá - Ľubovnianske múzeum (hrad) a Prešovský samosprávny kraj

ĽUBOVNIANSKE MÚZEUM – HRAD V STAREJ ĽUBOVNI (kultúrna inštitúcia Prešovského samosprávneho kraja)

Tlačová správa

Hrad Ľubovňa v Starej Ľubovni získal cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka za Obnovu renesančného paláca a jeho inovatívne sprístupnenie verejnosti. Súťaž každoročne vyhlasuje Minister kultúry SR a spoluorganizátormi sú Slovenský plynárenský priemysel, a.s. a Nadácia SPP. Cenu reprezentuje soška bájneho Fénixa. Symbolizuje obnovu pamiatok a ich premenu z ruín na hodnotné kultúrne dedičstvo.

Odovzdávanie sa uskutočnilo dňa 8.11.2012 v Dvorane Ministerstva kultúry SR za účasti prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča a ministra kultúry SR Mareka Maďariča.

Odovzdávania cien sa zúčastnili: Mgr. Eva Arvayová (vedúca odboru kultúry PSK), Dr. Dalibor Mikulík (riaditeľ Ľubovnianskeho múzea – hrad), Ing. Svoboda Vít (autor projektu na obnovu renesančného paláca), Ing. Peter Glos (metodik Krajského pamiatkového úradu v Prešove) a Stanislav Klocok, MramorLand s.r.o. (realizátor obnovy).

Renesančný palác hradu Ľubovňa

Výstavba renesančného paláca sa uskutočnila počas veľkej renesančnej prestavby hradu, zasiahnutého v roku 1553 požiarom. Spomínaný požiar zničil gotický palác v susedstve veže. Obnovné práce sa uskutočnili z nariadenia poľského panovníka Žigmunda Augusta za starostovania Jána Bonera najmä v rokoch 1554 – 1557. V uvedenom období bol na mieste starej stredovekej kuchyne vystavaný veľkolepo riešený renesančný palác. Bol vybudovaný na skalnom výbežku hradného kopca. Projektoval ho Joannes Frankenstein, architekt v kráľovskej službe pochádzajúci zo Sliezska. V dolnej časti paláca bol v skale vysekaný pivovar, nad ním sa nachádzali pekáreň a kuchyňa. V hornej časti bola situovaná reprezentačná sieň a dve izby. Prinajmenšom výstavbu pivovaru a kuchyne bezprostredne realizoval taliansky majster Jakub Talian (Jacobus Italicus).

Na výstavbu paláca rozmerov 28 x 19 metrov s dvoma podzemnými a troma nadzemnými podlažiami bolo použitých 10 000 ton kameňa, čo v danej dobe predstavovalo 5 320 vozov nákladu. Podľa tradície kamene tatranskej žuly, osadené na niektorých miestach obvodových múrov paláca, symbolizujú miesta, kde prišli o život jeho stavitelia.

Nové expozície sa rozhodli jeho správcovia prezentovať jedinečným a novátorským spôsobom. Obnovené kultúrne dedičstvo je možné vzhliadnuť prostredníctvom 3D animácie archeologických nálezov z hradu Ľubovňa. Súčasťou paláca je dnes expozícia hradného pivovaru a liehovarníctva v Starej Ľubovni. Renesančný palác bol ruinou od 18. storočia. Opravné práce tu naposledy prebiehali za čias poľskej kráľovnej Márie Jozefíny v polovici 18. storočia, no celková obnova nebola dokončená. K tej sa pristúpilo až na začiatku 21. storočia. Obnova zrúcaniny bola finančne veľmi náročná záležitosť. Sumou 716 tis. eur prispel Prešovský samosprávny kraj a postup prác urýchlilo aj rozhodnutie vlády v rokoch 2006 až 2010 podporiť tento projekt sumou 1 mil. eur.

PhDr. Dalibor Mikulík
riaditeľ Ľubovnianskeho múzea – hrad