Učitelia ruského jazyka v Číne

08.06.2011

Učitelia ruského jazyka Gymnázia v Lipanoch reprezentovali Slovensko

V dňoch 10. – 15. mája sa v Šanghaji uskutočnil 12. ročník svetového kongresu Medzinárodnej asociácie učiteľov ruského jazyka a literatúry (MAPRJAL) s názvom Ruský jazyk a literatúra v čase a priestore. Kongresu sa zúčastnili delegáti zo 48 krajín sveta. Súčasťou 10–člennej delegácie boli i dvaja učitelia ruského jazyka z Gymnázia v Lipanoch, Vlasta Kučinová a Dušan Kazimír.

Kongres otvorili námestník ministra školstva Čínskej ľudovej republiky Ľu Limiň a prezidentka Ľudmila Alexejevna Verbická z Petrohradskej štátnej univerzity. „Potešilo nás, že v otváracom prejave prezidentka MAPRJAL spomenula iba niekoľko krajín, ale Slovensko bolo spomenuté trikrát a to v súvislosti s podujatiami, ktoré organizujeme, tiež v súvislosti s vydávaním časopisu Russkij jazyk v centre Jevropy (Ruský jazyk v strede Európy), ktorý vychádza už 15 rokov“, povedal Dušan Kazimír. Súčasťou kongresu boli štyri plenárne referáty a práca v 15 sekciách zameraných na najnovšie poznatky v oblasti vyučovania ruského jazyka.

Slovensko na kongrese predstavil Kazimír: „Na záver kongresu sa mi dostalo cti reprezentovať Slovenskú republiku na Valnom zhromaždení MAPRJAL, kde 64 jeho účastníkov zvolilo prezidenta a prezídium Asociácie na nasledujúce štyri roky, ako i miesto konania nasledujúceho kongresu (španielsku Granadu).

Gymnázium Lipany, ako jediná škola na Slovensku, mala zastúpených dvoch členov v slovenskej delegácii. A to vďaka výborným výsledkom na celoštátnej úrovni v olympiáde ruského jazyka. V prednese ruskej poézie a prózy v súťažiach Ars Poetica a Ruské slovo, ako i pre každoročné organizovanie Dňa ruskej kultúry.

(P. Poklembová)

Fotogaléria: