Učebná pomôcka skvalitní vyučovanie

20.06.2011

SPŠ Snina získala na výučbu vozidlo KIA cee´d

Nové vozidlo KIA cee´d pre študentov SPŠ v Snine

Stredná priemyselná škola v Snine dlhodobo rozvíja aktivity, ktoré smerujú k posilneniu odbornosti vyučovania. Priamo s touto nastúpenou líniou súvisí aj priebežné zabezpečovanie učebných pomôcok, ktoré majú skvalitňovať odborné vyučovanie v jednotlivých študijných odboroch. Odborné školstvo, pokiaľ nechce stagnovať, musí inovovať svoje materiálno – technické vybavenie a sledovať vedecko–technický pokrok.

SPŠ v Snine má ambíciu zabezpečovať učebné pomôcky, ktoré umožnia žiakom transformovať teoretické poznatky do praxe a do odborných cvičení. V študijnom odbore technika a prevádzka dopravy sa aktívne využíva darované osobné motorové vozidlo KIA cee´d, ktoré škola získala v roku 2009: na ukážky jednotlivých skupín a podskupín v predmete cestné vozidlá, na diagnostiku a testovanie spaľovacieho motora a elektroniky jeho riadenia, na meranie ďalších parametrov vstrekovacích systémov, na demontáž a montáž pri vyučovaní praxe a na iné oblasti. K prvému darovanému vozidlu KIA cee´d s naftovým motorom 2,0 CRDi VGT pribudlo koncom mája 2011 druhé vozidlo KIA cee´d s benzínovým motorom CVVT s automatickou prevodovkou.

V Tepličke nad Váhom osobne z rúk viceprezidenta spoločnosti KIA Motors Slovakia prevzala kľúče od motorového vozidla riaditeľka školy PaedDr. Alena Romanová. V zmysle darovacej zmluvy škola získala vozidlo za 1,20 €. Tým sa rozšíril „vozidlový park“ vhodný na výučbové účely a zabezpečila sa komplexná nadštandardná výbava na vyučovanie odborných predmetov.

Čo to znamená pre žiaka?

V predmetoch autoelektornika, meranie a diagnostika, cestné vozidlá sa žiaci najprv oboznámia teoreticky s konštrukciou, funkciou jednotlivých systémov motorových vozidiel. V odbornej učebni Connect vybavenej špeciálnym softvérom sa žiaci názorne, problémovým spôsobom, naučia základné princípy činnosti jednotlivých elektronických súčiastok managementu motora a na modeli benzínového motora si teoretické vedomosti môžu overiť na konkrétnych „živých súčiastkach“. Po absolvovaní tejto výučbovej časti majú možnosť prístupu k reálnym najmodernejším motorovým vozidlám špičkovej úrovne, kde môžu pomocou testovacej a diagnostickej techniky značky Gutmann odhaliť nasimulované chyby, ktoré odstránia a otestujú funkčnosť vozidla jazdou na autocvičisku.

Vyslovujeme vďaku vedeniu spoločnosti KIA Motors Slovakia za výraznú podporu odborného vyučovania a vysoko si ceníme prístup spoločnosti k starostlivosti o odborný rast mladej generácie. Nie sú to len prázdne slová o potrebe podporovať odborné školstvo, ale je to konkrétny čin, ktorý znamená pre našu školu výraznú devízu a pre študentov jedinečnú možnosť overiť si na nadštandardne vybavených vozidlách všetko to, čo sa v teórii naučia. A pričinením KIA Motors Slovakia im to Stredná priemyselná škola v Snine umožní.

PaedDr. Alena Romanová

Fotogaléria: