Súťažilo 80 klientov

09.06.2011

Medzinárodné športové hry ľudí s telesným a mentálnym postihnutím v Kalinove

Tradičné podujatie štyroch domovov sociálnych služieb

Vo štvrtok 26. mája sa v malebnom prostredí skautského tábora v Kalinove konal už VII. ročník Medzinárodných športových hier klientov zariadení sociálnych služieb (ZSS).

Svoje sily si zmerali muži i ženy s telesným a mentálnym postihnutím z Domova sociálnych služieb (DSS) Kalinov, DSS Stropkov, DSS Giraltovcepoľského ŚDŚ Ustrzyki Dolne.

Pri realizácii podujatia sa striedajú DSS Kalinov a DSS Stropkov. DSS Kalinov tieto športové hry usporiadal už po štvrtýkrát. Všetkých 80 zúčastnených klientov sa veľmi tešilo na svojich priateľov z iných zariadení, s ktorými sa zoznámili na predchádzajúcich spoločných akciách, ktoré sa stali už peknou tradíciou medzi štyrmi zariadeniami.

Športové hry otvoril riaditeľ DSS Kalinov Milan Burcin, ktorý srdečne privítal všetkých pozvaných hostí, pracovníkov zúčastnených zariadení, ale predovšetkým všetkých klientov. Medzi pozvanými hosťami nechýbal poslanec PSK a primátor mesta Medzilaborce Ivan Solej, zástupcovia Prešovského samosprávneho kraja - vedúca sociálneho odboru Margita Ďörďová a Alena Krištofiková Alena, starosta obce Kalinov Jozef Kocan, starosta Habury Mikuláš Juščík, zástupcovia sponzorov akcie a priatelia domova. Akciu svojou prítomnosťou poctil vzácny hosť, generálna konzulka Ukrajiny v Prešove, prof. Oľga Benč PhD.

Po prezentácii a slávnostnom otvorení prišlo na rad športové zápolenie. Súťažilo sa v štyroch disciplínach: v skoku do diaľky, v hode kriketovou loptičkou na cieľ, v štafetovom behu s prekážkami a v preťahovaní lanom. Všetci súťažiaci prejavili športového ducha, súťaživosť a maximálnu snahu podať čo najlepší výkon. Zamestnanci DSS Kalinov dohliadali na bezproblémový priebeh športových hier. Športové aktivity vyhodnocovala vopred stanovená komisia.

Program športových hier bol rozdelený do dvoch častí. Doobeda prebiehali súťažné disciplíny a potom bol podaný obed. Poobede nasledovalo vyhodnotenie, ktorého sa súťažiaci nevedeli dočkať. Každá súťažná disciplína bola na prvých troch miestach odmenená medailou, diplomom a vecnou cenou. Naprázdno neodišli ani ostatní klienti, ktorí dostali upomienkové darčeky a sladkú odmenu. Okrem malých pozorností si ako pamiatku na športové hry každé družstvo odnieslo domov pohár riaditeľa DSS Kalinov. V odpoludňajších hodinách prebiehali zábavné športové súťaže, ktorých sa mohli zúčastniť všetci klienti, na ktorých čakali sladké odmeny. Na záver odpoludnia bola pripravená súťažná disciplína aj pre zamestnancov a hostí, streľba zo vzduchovky.

Vyvrcholením krásneho športového dňa bolo posedenie pri táboráku spojené s opekaním. Nechýbala ani dobrá nálada a pekná pieseň.

Ukončenie športových hier a záverečné slovo patrilo riaditeľovi usporiadajúceho zariadenia, ktorý poďakoval predovšetkým klientom za ich snahu a aktivitu a všetkým hosťom, ktorí si našli čas a prišli podporiť našich súťažiacich. Záverečné poďakovanie patrilo sponzorom športových hier, ktorí nám pomohli pri ich realizácii.

PhDr. Milan Burcin
riaditeľ DSS Kalinov