Spolupráca DSS Osadné a Bel Slovensko

18.01.2011

Nezvyčajná aktivita klientov DSS Osadné

Klienti premieňajú nepoužiteľný odpad na sviečky pre syráreň

Piatok 14. január bol pre zamestnancov i klientov Domova sociálnych služieb (DSS) v Osadnom výnimočným dňom nielen preto, že celá obec žila vítaním Nového roka. Do nášho zariadenia zavítali dvaja najvyšší predstavitelia Syrárne Bel Slovensko, generálny riaditeľ Vladimír Homola a personálny riaditeľ Martin Buršák. Osobne sa prišli pozrieť na šikovné ruky klientov a terapeutov domova, ktorí z odpadového vosku (vzniká pri výrobe syrov) vyrábajú sviečky s logom ich spoločnosti, ktorá ich následne odkupuje a tým pomáha podporovať rozvoj terapeutických činností v zariadení.

Použitý vosk, pre spoločnosť Bel nepoužiteľný odpad, sa stal pre klientov domova zdrojom novej činnosti, nápadov a tvorivosti. Nepoužiteľné sa stalo použiteľným s osobitným významom – navrhnuté a vyrobené rukami človeka s ťažkým zdravotným postihnutím pre radosť a potešenie všetkých. Ako uviedol V. Homola – sviečky z Domova sociálnych služieb v Osadnom poslali na prezentáciu aj do centrály spoločnosti Fromageries Bel SA v Paríži, ktorá vlastní Syráreň Bel Slovensko, pôsobí vo viac ako 120 krajinách a je svetovým výrobcom č. 1 v kategórii syrových porcií.

Oboch vzácnych hostí a starostu obce Osadné Róberta Mikuláška sprevádzal po domove riaditeľ Ján Šrenkel. Návštevníci sa postupne oboznámili s celým postupom výroby sviečok, navštívili všetky terapeutické dielne a mali možnosť vidieť tkanie kobercov, pletenie košíkov z prútia, výrobky arteterapeutickej dielne a zároveň si prešli všetky priestory domova. Svoju návštevu ukončili návštevou pravoslávneho chrámu a krypty v Osadnom, kde im odborný výklad a sprievodcu robil duchovný Peter Soroka.

Na záver návštevy v našom zariadení si obaja páni prešli priestory Zlúčeného zariadenia sociálnych služieb v Snine a spoločne konštatovali, že tento i pre nich vzácny deň bol príjemným potvrdením začatej spolupráce Domova sociálnych služieb v Osadnom a Syrárne Bel Slovensko.

Riaditeľ domova Ján Šrenkel obom hosťom poďakoval a uviedol, že je to práve pracovná terapia, ktorá stimuluje a aktivizuje prijímateľov sociálnych služieb v domove. Ak ich táto práca baví, má zreteľný cieľ a je dovedená do konca, môžu byť jej výsledkom aj takéto zaujímavé výrobky. Pán Homola deklaroval, že spoločnosť Bel odkúpi v prvej fáze spolupráce 500 kusov sviečok z dielní pracovnej terapie s logom ich spoločnosti a pripraví do budúcnosti aj ďalšie spoločné aktivity.

PhDr. Lucia Petrovková
sociálna pracovníčka DSS Osadné