SPgŠ Levoča

21.04.2011

Iuventus paedagogica SPgŠ zažiaril na európskej súťaži v slovinskom Celje

Strieborná plaketa pre zbor z Levoče

Levočania ako jediní reprezentovali Slovensko

V dňoch 8. – 10. apríla sa dievčenský spevácky zbor Iuventus paedagogica SPgŠ pod vedením Igora Gregu (dirigent a umelecký vedúci) a Jozefa Jendrichovského (organizačný vedúci) zúčastnil na 29. medzinárodnom mládežníckom speváckom festivale v slovinskom Celje.

Už samotná účasť na tejto prestížnej európskej súťaži je pre každý zúčastnený mládežnícky spevácky zbor obrovským úspechom, keďže každý zbor prešiel prísnym výberom odbornej komisie. Výkony zúčastnených speváckych zborov hodnotila medzinárodná porota, zostavená z renomovaných dirigentov, zbormajstrov a odborníkov na zborový spev - Martina Batič, Tomaž Fagannel, Joy Hill, Bo Johansson a Damijan Močnik.

Spevácky zbor Iuventus paedagogica SPgŠ, ktorý bol jediným reprezentantom zborového spevu zo Slovenska, si na súťaži počínal veľmi dobre. V mimoriadne silnej konkurencii speváckych zborov z celej Európy získal striebornú plaketu, čím sa zaradil vo svojej kategórii medzi absolútnu európsku špičku.

Keďže spevácky zbor prešiel v tomto školskom roku značnou personálnou obmenou (v zbore je až 11 žiačok prvých ročníkov!), úspech je o to cennejší a je veľkým prísľubom do budúcnosti, umožňujúcim ďalší umelecký rast telesa. Súčasťou súťaže boli aj mimosúťažné koncerty v meste a v blízkom okolí. Na všetkých týchto podujatiach spevácky zbor Iuventus paedagogica SPgŠ vzorne reprezentoval školu, mesto Levoča a Slovenskú republiku.

Vedenie speváckeho zboru ďakuje všetkým, ktorí sa pričinili o to, že sa spevácky zbor mohol na tejto súťaži zúčastniť. Úprimné poďakovanie patrí predovšetkým riaditeľovi SPgŠ v Levoči Jozefovi Cirbusovi, bez ktorého podpory, veľkej osobnej zaangažovanosti a zapálenia pre dobrú vec, by sa spevácky zbor na súťaži nemohol zúčastniť. Dokázal totiž aj v zložitej ekonomickej situácii nájsť finančné prostriedky na zabezpečenie účasti speváckeho zboru školy na tejto významnej súťaži. Naša vďaka patrí aj tým žiakom SPgŠ v Levoči, ktorí sa rozhodli „ukrojiť“ zo svojho vreckového a podporiť svojich spolužiakov, aby mohli reprezentovať školu.

Naše „poďakovanie“ však patrí aj tým poslancom mestského zastupiteľstva v Levoči, vďaka ktorým bola žiadosť speváckeho zboru o poskytnutie dotácie z rozpočtu mesta na reprezentáciu mesta Levoča v zahraničí arogantným spôsobom doslova zmietnutá zo stola. Vedenie speváckeho zboru vyjadruje svoje počudovanie a zároveň poľutovanie nad nezodpovedným konaním týchto poslancov, ktorým narušili dlhodobé dobré vzťahy medzi speváckym zborom a mestom Levoča. Máme to chápať tak, že nie sme súčasťou kultúrneho života Levoče a že sa nepodieľame na jeho tvorbe? Zabudli už, kto pravidelne vystupuje v Levoči pri pomníkoch a pamätníkoch, na vianočných koncertoch, summitoch a kultúrnych podujatiach (a len tak mimochodom, bez nároku na honorár)? Zabudli na to, kto už celé desaťročia robí dobré meno mestu Levoča doma aj za hranicami Slovenska?!

Levoča 20. apríla 2011

PaedDr. Jozef Jendrichovský, PhD.
SPgŠ Levoča

Publikované: 21.04.2011 / Aktualizované: 13.06.2011 HoreTlačiť