Špeciálne aktivity pre staršiu generáciu

02.06.2011

Knižnica vo Vranove pomáha seniorom s internetom

Hornozemplínska knižnica podala seniorom internetovú ruku

Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou slávnostne ukončila projekt určený staršej generácii obyvateľov vranovského regiónu a sociálne znevýhodneným občanom pod názvom Aktivity vzdelávacieho a informačného centra seniorov, ktorý od januára do mája 2011 realizovala vďaka finančnej podpore Nadačného fondu Slovak Telekom pri Nadácii Intenda.

Cieľom projektu bolo zlepšenie kvality života sociálne znevýhodnených obyvateľov vranovského regiónu, čím knižnica nadviazala na aktivity prebiehajúce od roku 2006.

Seniori sa počas štyroch mesiacov zapájali do viacerých kurzov - Cyklus počítačových stretnutí pre začiatočníkov, Klub priateľov internetu, Cyklus fyzioterapeutických cvičení, Pamäťové tréningy a Prednášky, besedy, stretnutia so zaujímavými ľuďmi. Súčasťou projektu bol nákup 94 kusov novej literatúry a zlepšenie materiálno-technického vybavenia oddelenia knižnice, ktoré slúži ako Vzdelávacie a informačné centrum seniorov. Dodáme, že do projektu sa zapojilo 73 účastníkov a spolu absolvovali 65 hodín aktivít. „Všetkým účastníkom patrí naša úcta a obdiv za ich zodpovedný prístup k novým úlohám, úprimný záujem o informácie, najmä pri práci s počítačom a internetom a za trpezlivosť, ktorú im aj mladší môžu závidieť. Knižnica za to všetkých odmenila malým darčekom. Zvlášť boli ocenení za tvorivosť, aktivitu a vytrvalosť Agnesa Jasíková, Magdaléna Kroková a Viktor Križovenský. Vranovskí seniori môžu využívať služby knižnice aj po ukončení tohto projektu v rámci ďalších aktivít Vzdelávacieho a informačného centra,“ uviedla koordinátorka projektu Mária Perejdová.

Súčasťou vyhodnotenia projektu bolo tiež stretnutie s europoslancom Miroslavom Mikolášikom, ktorý predstavil svoje pôsobenie v európskom parlamente a jeho fungovanie. Vranovskí seniori sa živo zaujímali o aktuálne celospoločenské problémy súvisiace s vývojom v Európskej únii, pričom prejavili aj záujem vycestovať do jej sídla na poznávaciu exkurziu. Diskusia s M. Mikolášikom nadviazala na predchádzajúce besedy s novým predsedom Matice slovenskej, rodákom z Čičavy Mariánom Tkáčom, s autorom knihy Vranovské Dlhé a jeho zvon času Jozefom Švarbalíkom, s fotografom, cestovateľom a bylinkárom Dionýzom Dugasom, Cyrilom Melničákom, či Gabrielou Čiasnohovou, autorkou knihy Čaro ornamentu. „Účasť v tomto projekte mi dala veľmi veľa, pretože sa mi otvorili nové možnosti komunikácie. Vždy som bola naučená veľa čítať a teraz mám vďaka internetu oveľa väčší prehľad. Okrem práce s mailom si rada nájdem zaujímavé recepty alebo hľadám nové knihy, ktoré vyšli na trhu. Na začiatku som povedala, že mám strach, aby som niečo nepokazila, no dnes nemám s počítačom žiadny problém. Ak sa aj stane, že niečo neviem, pracovníčky knižnice mi vždy ochotne poradia. Som rada, že som sa do týchto aktivít mohla zapojiť, lebo vždy je lepšie byť aktívnym, ako sedieť doma a nič nerobiť,“ hodnotila Magdaléna Kroková.

K príjemnej atmosfére slávnostného vyhodnotenia prispeli i žiaci Súkromnej základnej umeleckej školy a Základnej umeleckej školy vo Vranove. Povzbudivé slová seniorom adresoval nielen M. Mikolášik, ale aj riaditeľka Hornozemplínskej knižnice vo Vranove Emília Antolíková, ktorá sa poďakovala všetkým absolventom, lektorom a pracovníkom knižnice. „Vďaka vám máme nádej, že nezostarneme,“ dodala na záver E. Antolíková.

Imrich Makó
Vranovské Spektrum