S hudbou ku krajším dňom

13.10.2011

DSS Kalinov ukončil projekt zameraný na muzikoterapiu

Týždeň rómskej kultúry – O Rómoch s Rómami

Takto znie názov projektu, ktorý schválila Nadácia VÚB a udelila grant Domovu sociálnych služieb v Kalinove a ktorý bol realizovaný v priebehu deviatich mesiacov.

logo Nadácie VUB

Domov sociálnych služieb v Kalinove poskytuje sociálne služby celoročne klientom s mentálnym, telesným, zmyslovým postihnutím a kombináciou postihnutí. Projekt bol zameraný na rozvoj osobnosti klienta prostredníctvom hudby. V projekte sú zahrnuté inovatívne nástroje podporujúce rozvoj osobnosti klienta formou hudby.

Je všeobecne známe, že pri liečbe psychicky chorých ľudí ma nezastupiteľné miesto liečebná metóda tzv. muzikoterapia, ktorá pomáha zvládať rôzne psychické krízy. Takúto metódu sme sa pokúsili aj v našom zariadení zaradiť do procesu liečebných terapií pri zvládaní a liečbe našich prijímateľov.
Realizáciou tohto projektu sme chceli prispieť k rozvoju osobnosti prijímateľov, podporovať ich sebavedomie, rozvoj schopnosti, samostatnosti, zručnosti a jemnej motoriky.

V priebehu celej realizácie projektu sa nám podarilo dosiahnuť cieľ a to zlepšiť sociálnu komunikáciu prijímateľov s verejnosťou, vyjadriť svoje pocity, náladu, empatiu a fantáziu, rozvíjať sociálne cítenie.
Samotná realizácia projektu bola rozdelená podľa časového harmonogramu a prebiehala v jednotlivých etapách.

Jednou z aktivít v rámci realizácie projektu S hudbou ku krajším dňom bola aj príprava rómskeho týždňa kultúry O Rómoch s Rómami. Tento týždeň bol zameraný na prezentáciu a vlastné ponímanie hudby očami našich prijímateľov. Na úvod boli odprezentované informácie ohľadom histórie predkov rómskej komunity pochádzajúcej z Indie, ich kultúre, spôsobe života, tradíciám a zvyklostiam, mentalite a temperamente, ktorý táto komunita má v krvi. Prostredníctvom hudby a tancu dokážu vyjadriť svoje pocity, emócie, ktoré nie sú schopní vyjadriť ináč.

Vyvrcholením týždňa rómskej kultúry bolo vystúpenie prijímateľov na benefičnom koncerte Slnko svieti pre všetkých v Ustrzykach Dolnich v Poľsku a vypracovanie spevníka s rôznymi žánrami piesni, ktorý navrhol a spracoval muzikoterapeut nášho zariadenia.

Hudba je nástrojom, ktorý dokáže načrieť do hlbín ľudskej duše. Prostredníctvom tejto formy terapie sa nám podarilo obohatiť prijímateľa o niečo nové, nepoznané.V konečnom dôsledku klientom sa otvoril nový pohľad možnosti prežívania v iných súvislostiach možnosti realizácie.

PhDr. Milan Burcin
riaditeľ DSS Kalinov