Robocup Junior 2011

28.03.2011

Žiaci SPŠE postúpili na celosvetové finále ROBOCUP Junior 2011 v Istanbule

Na tretí pokus konečne víťazstvo – Welcome Istanbul

logo SPŠ elektrotechnická PrešovV dňoch 17. - 19. marca sa v neďalekom Sabinove uskutočnilo nominačné celoslovenské kolo súťaže ROBOCUP Junior 2011, t.j. Majstrovstvá Slovenska mládeže do 18 rokov v konštrukcii robotov, robotickom futbale, v tanci robotov a taktiež v kategórii Robot záchranár.

Viac ako 130 účastníkov od Košíc až po Bratislavu prežilo dva upršané dni v telocvični miestnej cirkevnej základnej školy, ktorá celé podujatie pod záštitou MŠ SR, Slovenskej spoločnosti elektronikov (SkSE) a Robotika SK zorganizovala.

Do tretice sa tohto podujatia zúčastnili aj žiaci SPŠE v zložení Patrik Sopko, Slavomír Kožár (III. D), Stanislav Starec (II. C) a Pavol Vargovčík (III. C) pod vedením Ing. Petra Vargovčíka.

Tento rok sme zmenili taktiku a namiesto nevyspytateľnej kategórie Futbal robotov sme obsadili kategórie Robot záchranár a Tanec robotov. A to sa vyplatilo. Náš ryšavý tanečník Pinkie predviedol skvelé tanečné vystúpenie, ktoré umocnila svetelná a laserová robotická show. Celé robotické predstavenie bolo naprogramované v assembleri 8051, čo porotu zjavne ohúrilo. Ako skonštatoval predseda poroty Mgr. Pavol Petrovič, „toto sme tu ešte v kategórii Tanec robotov nemali.“ Sprievodná skladba Pink Floyd evidentne sadla hlavnému organizátorovi a šéfovi SkSE Mirovi Kohútovi, ktorý si s Pinkiem zatancoval tiež. Takže sme si vybojovali postup na celosvetové finále, ktoré bude tento rok v Istanbule.

Čaká nás však ešte náročná príprava, pretože Japonci, Číňania, Nemci či Američania budú určite veľkou konkurenciou. Patrí sa povedať pár slov o účinkovaní nášho robota záchranára. Ten bol evidentne najrýchlejší v sledovaní čiary na podlahe, neuspel ale v prekonávaní prekážok – takže možno o rok, ak sa ho podarí zdokonaliť.

Ing. Peter Vargovčík
SPŠ elektrotechnická Prešov