Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Planetárium na Kolonickom sedle

17.03.2011

Planetárium na Kolonickom sedle - odovzdanie stavebných prác

Začiatok prevádzky plánujú v roku 2012

dekoračný obrázokV sobotu 12. marca sa uskutočnilo slávnostné odovzdanie stavebných prác na budove planetária v astronomickom areáli na Kolonickom sedle. Ukončila sa tak najvýznamnejšia investičná akcia v rámci projektu Karpatské nebo.

Práce na stavenisku sa začali 25. mája 2010. Záverečná faktúra bola vystavená 31. januára 2011. Investícia dosiahla spolu 309 999 eur. Dodávateľom stavebných prác bola firma Reinter z Humenného.

Karpatské nebo - Rozvoj produktov cestovného ruchu založených na astronómii v regióne poľsko-slovenského pohraničia je projekt spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľská republika - Slovenská republika 2007-2013. Dotýka sa územia Prešovského samosprávneho kraja na slovenskej strane a častí Podkarpatského a Malopoľského vojvodstva na poľskej strane. Hlavným prijímateľom je Vihorlatská hvezdáreň v Humennom, ktorá aj realizuje aktivitu Výstavba planetária na Kolonickom sedle. Cieľom projektu je zvýšenie úrovne konkurencieschopnosti regiónu cez rozvoj lokálnej infraštruktúry, zlepšenie kvality ponuky cestovného ruchu a zlepšenie dostupnosti a kvality vzdelávania.

Planetárium je významným nástrojom pre šírenie moderných poznatkov prírodných vied medzi verejnosťou. Bežne ho využíva najmä školská mládež. Programy pod umelou hviezdnou oblohou vhodne dopĺňajú a rozvíjajú učivo preberané v rámci hodín fyziky alebo geografie. V mestách sú planetáriá hojne navštevované aj širokým spektrom obyvateľov, ktorí dychtia po nových poznatkoch alebo len prosto chcú mať pekný estetický zážitok.

Planetárium na Kolonickom sedle, v katastri obce Ladomirov, bude mať svoje špecifiká. Predovšetkým sa tu črtá unikátna príležitosť kombinácie programu pod umelou oblohou s pohľadom na reálnu, svetlom neznečistenú tmavú oblohu, čo je v mestských planetáriách nemožné. Prehliadky nočnej oblohy s odborným výkladom sa na Kolonickom sedle už bežne konajú. Večerné exkurzie využívajú ďalekohľady astronomického observatória, ktoré sa na Kolonickom sedle postupne rozvíja už od roku 1986. Isté špecifiká bude mať aj klientela nového planetária. Významnú časť by mali tvoriť turisti navštevujúci región Vihorlatu a Polonín.

Ako jeden z výstupov projektu Karpatské nebo bude vytvorených aj niekoľko turistických produktov, ktoré budú obsahovať program v astronomickom observatóriu a planetáriu na Kolonickom sedle. Tieto produkty budú ponúknuté podnikateľom v cestovnom ruchu.

Slávnostné stretnutie 12. marca sa konalo v rámci štvrtej konferencie projektu Karpatské nebo. Na astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle sa zišlo deväť partnerov projektu, zástupcovia slovenských a českých astronomických inštitúcií, predstavitelia miestnej a regionálnej samosprávy, Národného parku Poloniny, podnikatelia v cestovnom ruchu, médiá a v neposlednom rade zástupcovia dodávateľskej firmy.

V programe bola prehliadka budovy planetária, samotný akt odovzdania novostavby a odzneli tiež dve tematicky vhodné prednášky, ktoré sa uskutočnili už pod kupolou nového planetária. RNDr. Igor Kudzej, CSc., riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne v Humennom priblížil okolnosti, ktoré historicky ovplyvnili realizáciu výstavby planetária na Kolonickom sedle v príspevku nazvanom Planetárium pod Vihorlatom - 20- ročná cesta k realizácii.

Druhý príspevok bol tiež zaujímavý. Doc. RNDr. Zdeněk Mikulášek, CSc. z Prírodovedeckej fakulty Masarykovej univerzity v Brne hovoril na tému Hviezdy a my - prečo sa nám hviezdy tak páčia, hviezdy všetkými zmyslami, načo sú nám hviezdy. Po skončení programu v planetáriu sa účastníci presunuli do hotela Armales v Stakčíne, kde sa konala slávnostná recepcia a pokračovala 4. konferencia projektu Karpatské nebo..

Stavebné práce na budove planetária boli ukončené, ale to ešte ani zďaleka nie je koniec aktivity Výstavba planetária na Kolonickom sedle. Ukončená bola stavebná časť a inštalácia projekčnej kupoly. Tá je riešená veľmi zaujímavou technológiou. Projekčné plátno je do tvaru presnej polgule napínané hydraulicky. Medzi plátnom a konštrukciou strechy je počas predstavení vytváraný podtlak. V ďalšej etape bude inštalovaný projekčný prístroj ZKP2, planetárium bude vybavené zariadením, sedadlami pod kupolou, nábytkom, výpočtovou technikou. Paralelne sa budú pripravovať prezentačné programy pre verejnosť. Začiatok pravidelnej prevádzky planetária môžeme očakávať v roku 2012.

 

RNDr. Igor KUDZEJ,CSc.,
riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne v Humennom

Humenné 14. marca 2011

 


Karpatské nebo - Rozvoj produktov cestovného ruchu založených na astronómii v regióne poľsko-slovenského pohraničia.  WTSL.02.01.00-84-085/08

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007-2013

Na stiahnutie:

Fotogaléria:

 

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@psk.sk

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie
tlačový hovorca PSK, vedúca oddelenia
dasa.jelenova@psk.sk
tel: 051/7081 135, +421 904 832 004
miestnosť: 150 I. poschodie

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

Newsletter Prešovského samosprávneho kraja prihláste sa na odber

 

Publikované: 17.03.2011 / Aktualizované: 17.03.2011 HoreTlačiť