Oheň, náš darca 2011

18.07.2011

HA Otta Brücknera v Kežmarku vyhrala medzinárodnú súťaž Oheň, náš darca.

Gastronomickú súťaž vyhrali Kežmarčania

Začiatkom júna usporiadala Hotelová akadémia Otta Brücknera v Kežmarku už 5. ročník medzinárodnej gastronomickej súťaže Oheň, náš darca. Je to odborná gastronomická súťaž v grilovaní a barbecue.

Atraktívna súťaž sa konala na javisku pred radnicou na Hlavnom námestí, priebeh súťaže si mohla pozrieť aj široká verejnosť. Tohoročnej súťaže sa zúčastnili štyri súťažné družstvá zo štyroch hotelových škôl:

• Hotelová akadémia Prešov
  • Prywatna szkola hotelarska Zakopane (Poľsko)
  • VOŠ, SOŠ a SOU Bzenec (Česká republika)
  • Hotelová akadémia Otta Brücknera Kežmarok.

Súťažné družstvá pri práci hodnotila prísna odborná porota v zložení: Dušan Bidleň, zástupca Unilever Slovensko, František Turek, predseda tatranskej sekcie Zväzu kuchárov a cukrárov a Peter Toporcer, riaditeľ hotela Titris.

Súťažili trojčlenné družstvá - kuchár, pomocný kuchár a čašník.Čas prípravy súťažného menu bolo 90 minút - 15 minút príprava, 60 minút realizácia súťažného menu, 15 minút upratanie pracoviska. V súťaži sa hodnotilo zvlášť predjedlo, hlavné jedlo, príloha a dezert.
Odborná porota pri svojom hodnotení zohľadnila predprípravu pracoviska, kalkuláciu, dodržiavanie hygieny, správnosť technologických postupov, chuť jedla, kreativitu a hospodárnosť.

Súťažiaci vložili do prípravy naozaj veľa, nápady, trpezlivosť, odbornú zdatnosť. V hodnotení družstiev sa na 1. mieste umiestnilo družstvo Hotelovaj akadémie z Kežmarku, na 2. mieste družstvo VOŠ, SOŠ a SOU Bzenec z Českej republiky a na 3. mieste družstvo Hotelovej akadémie z Prešova.

Súťaž bola pre všetkých zúčastnených prínosom po odbornej stránke, príjemným spoločenským stretnutím žiakov a učiteľov z rôznych škôl s naslovovzatými odborníkmi z praxe. Súťaž už tradične podporil svojou prítomnosťou aj primátor mesta Kežmarok Igor Šajtlava.

Po úspešnom tohoročnom kole sa tešíme na stretnutie v budúcom, 6. ročníku súťaže.

Mgr. Katarína Stankovičová
riaditeľka HA Otta Brücknera, Kežmarok