KOLOS 2011

15.12.2011

5. ročník medzinárodnej konferencie na Kolonickom sedle - KOLOS 2011

logo Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovensko 2007 - 2013 so sloganom ...partnerstvom k spoločnému rozvoju... Logo Vihorlatskej hvezdárne v Humennom dekoračný obrázok  logo Európska únia Európsky fond regionálneho rozvoja

Astronómia a iné prírodné vedy v živote spoločnosti

1. až 3. december 2011 - Piata konferencia v rámci projektu Karpatské nebo

Pod názvom Kolos 2011 – astronómia a iné prírodné vedy v živote spoločnosti sa v dňoch 1. až 3. decembra 2011 uskutočnila v poradí piata konferencia v rámci projektu Karpatské nebo.

Organizátorom bola Vihorlatská hvezdáreň v Humennom. Väčšina rokovaní prebiehala v DRZ Vihorlat na Sninských rybníkoch pri meste Snina. Konferencie sa zúčastnili astronómovia, odborníci z iných oblastí fyziky, ale aj učitelia rôznych škôl z piatich krajín – Slovenska, Poľska, Českej republiky, Ukrajiny a Ruskej federácie v celkovom počte 30. Silné zastúpenie malo Astronomické observatórium Odesskej národnej univerzity – tradičný partner Vihorlatskej hvezdárne. Tridsaťročnej spolupráci týchto inštitúcií bol venovaný aj prvý blok príspevkov konferencie.

Celé popoludnie prvého dňa konferencie bolo venované príspevkom týkajúcim sa výskumu premenných hviezd, čo je hlavný smer odborných pozorovaní Vihorlatskej hvezdárne.

Plenárne zasadnutie konferencie sa uskutočnilo na druhý deň v Planetáriu na Kolonickom sedle. Malo slávnostný charakter. V úvode mal premiéru projekčný prístroj planetária. Prvý raz sa pred verejnosťou premietli hviezdy na projekčnú plochu nového planetária práve počas konferencie. Nasledovalo odovzdávanie cien. Odbor kultúry Úradu Prešovského samosprávneho kraja udelil čestné uznanie

•  RNDr. Ivete Lazorovej, riaditeľke Gymnázia v Snine za prínos pri vzdelávaní mladej generácie v oblasti astronómie a príbuzných prírodných vied a
  • Jánovi Dzobovi, starostovi obce Kolonica za významný podiel pri výstavbe astronomického komplexu na Kolonickom sedle.

Potom už dostali priestor odborné prednášky:

• "Nové výsledky pozorovaní magnetických hviezd na 6-metrovom ďalekohľade SAO", lektori: I. Romanyuk, E. Semenko, Špeciálne astrofyzikálne observatórium Ruskej akadémie vied,
  • "Spomaľovanie a urýchľovanie rotácie magnetických chemicky pekuliárnych hviezd CU Vir a V901 Ori", lektor: Z. Mikulášek, Ústav teoretickej fyziky a astrofyziky Masarykovej univerzity v Brne.

Spoločenskou udalosťou konferencie bola návšteva prírodného výtvoru – jazera Morské oko vo Vihorlatských vrchoch. Namieste podali odborný výklad pracovníci š.p. Lesy Slovenskej republiky, odštepný závod Sobrance.

Príspevky bezprostredne sa týkajúce hlavnej témy konferencie boli sústredené do tretieho rokovacieho dňa. Za zmienku stoja hlavne príspevky expertov z Ukrajinských inštitúcií:

• "Perspektívy siete pozemských teleskopov pri výskume blízkozemného priestoru", lektor: O. Shulga, Astronomické observatórium Nikolaev,
  • "Systematické online predpovede počasia za účelom podpory astronomických pozorovaní", lektor: N. Kablak, Užhorodská národná univerzita.

Avšak téma previazania astronómie s každodenným životom sa tiahla celou konferenciou. Svedčí o tom aj osviežujúca prednáška M. Bartolomejovej-Hricovej na záver prvého dňa o Mayskom kalendári a toľko diskutovanom konci času v roku 2012.

Ako je už zvykom na konferenciách projektu Karpatské nebo, po skončení oficiálneho programu sa ešte zišli prítomní zástupcovia partnerov projektu na poradu o rôznych otázkach administrácie projektu.

RNDr. Igor Kudzej, CSc.,
riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne v Humennom

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkovEurópskehofondu regionálnehorozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľskárepublika – Slovenská republika 2007 - 2013

Fotogaléria:

Publikované: 15.12.2011 / Aktualizované: 15.12.2011 HoreTlačiť