Karpatské nebo Karpackie nebo

25.07.2011

Na Kolonickom sedle pokračuje projekt Karpatské nebo

logo programu cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovensko 2007- 2013     logo EÚ Európskeho fondu regionálneho rozvoja

Karpatské neboKarpackie nebo

WTSL.02.01.00 – 84 – 085/08 PL – SK 2007 – 2013

dekoračný obrázoklogo Vihorlatskej hvezdarni

Astrostáž Variable 2011

Od 22. do 31. júla sa v astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle koná v poradí druhá astrostáž v rámci aktivít cezhraničného projektu Karpatské nebo – rozvoj produktov cestovného ruchu založených na astronómii v regióne poľsko – slovenského pohraničia, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľská republika - Slovenská republika 2007-2013.

Účastníci absolvujú zaujímavý program – tvorí ho riešenie jednástich teoreticko-praktických zadaní súvisiacich s astronomickým výskumom premenných hviezd. K dispozícii je vynovený areál astronomického observatória. Vihorlatská hvezdáreň, ako vedúci partner uvedeného projektu, tu už zrealizovala hlavnú investíciu - stavbu planetária. V jeho budove prebiehajú multimediálne prezentácie a využité budú aj nové ubytovacie kapacity. Pri praktickom pozorovaní sa využijú aj nové ďalekohľady obstarané v rámci Karpatského neba. A to nielen tie, ktoré zakúpila Vihorlatská hvezdáreň, ale aj prenosné prístroje, ktoré získal ďalší partner projektu - Gymnázium Snina.

Niet divu, že o, že o astrostáž bol veľký záujem. Organizátori museli viacerých záujemcov odmietnuť z kapacitných dôvodov. Nakoniec sa počet účastníkov ustálil na 30. Sú to mladí astronómovia zo Slovenska a Poľska, ale bude aj z Českej republiky a z Ukrajiny.

Projekt spolufinancovaný európskou úniou z európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu v rámci programu cezhraničnej spolupráce poľská republika – slovenská republika 2007 – 2013

Publikované: 25.07.2011 / Aktualizované: 25.07.2011 HoreTlačiť