Karpatské bienále detskej grafiky v Humennom

11.10.2011

6. ročník Karpatského bienále grafiky detí a mládeže

Medzinárodná súťaž - výstava potrvá do 20. októbra

Tradícia Karpatského bienále grafiky detí a mládeže siaha do roku 2001, keď z iniciatívy a predchádzajúcej spolupráce Vihorlatského osvetového strediska v Humennom a Centra kulturalneho v Przemyśli vznikla myšlienka realizácie podujatia cezhraničnej spolupráce partnerov, ktorých spájajú Karpaty.

Z hľadiska prínosu a perspektívy, bezbariérovej komunikácie a súčasne rešpektovania národných odlišností bola táto myšlienka pretavená do výtvarných aktivít s mládežou a skonkretizovaná do projektu medzinárodnej súťaže, výstavy a neskôr aj do realizáciií medzinárodných workshopov zameraných na grafické techniky.

Prioritou sú klasické grafické postupy tlače z výšky, hĺbky a plochy, na ktorých sa dieťa, mladý človek zúčastňuje od návrhu, spracovania myšlienky, cez manuálnu prácu (zvyčajne rytia) do zvoleného podkladu až po samotnú tlač a celkovú adjustáciu výsledného obrazu.

Jednotlivé pracovné fázy si vyžadujú sústredenie, remeselnú zručnosť, disciplínu, trpezlivosť a dodržiavanie čistoty počas celého realizačného procesu. Práve z týchto dôvodov rozvíjania osobnosti mladého človeka dali organizátori prednosť klasike pred počítačovými výstupmi.

Karpatské bienále grafiky detí a mládeže sa stalo jedinečným spojovacím mostom mladých z Poľska, Ukrajiny ,Maďarska, Rumunska a Slovenska, ktorých sny, túžby, predstavy, vyznania sú zhmotnené prostredníctvom výtvarného prejavu v širokej tematickej škále, odrážajúcich ich pocitový a racionálny rozmer.

6. ročník priniesol kolekciu 650 súťažných prác (od 640 autorov vo veku od 5 – 19 rokov), z ktorých odbornou porotou bolo pre výstavu vybratých 173 grafík.

Po premiére v Humennom, bude výstava postupne v rokoch 2011 – 2012 inštalovaná vo všetkých partnerských mestách jednotlivých krajín. Výstava potrvá do 20. októbra 2011.

Želáme si, aby vystavené dielka priniesli divákom veľa radosti z objavovania sveta, ktorý vo svojej úprimnosti hľadajú ich autori.

Mgr. Mária Mišková
spoluatorka a koordinátorka projektu Karpatské bienále grafiky detí a mládeže, VOS Humenné

Výstava potrvá  do 20. októbra

otvorené pondelok - piatok: 8.00 - 16.00 h