Jedinečný študijný odbor na SPŠE

Cieľom projektu SPŠE v Prešove je skvalitniť vzdelávanie

logá projektu

Stredná priemyselná škola elektrotechnická, Plzenská 1. 080 47 Prešov

Konferencia Tvorba a implementácia inovatívneho programu informačné a sieťové technológie

Posledný marcový deň sa niesol pre zástupcov Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej (SPŠE) v Prešove a pre ďalších zúčastnených v duchu konferenčnej atmosféry, ktorej cieľom bolo predstaviť a oboznámiť širokú verejnosť s realizovaným projektom na škole a s novým študijným odborom Informačné a sieťové technológie.

S cieľom skvalitniť vzdelávanie na stredných školách riaditeľ SPŠE v Prešove Ing. Slavomír Kožár viedol 31. marca konferenciu v hoteli Dukla v Prešove. Zúčastnili sa jej zástupcovia, riaditelia, či výchovní poradcovia základných škôl z prešovského okresu, predstavitelia štátnych, krajských a mestských inštitúcií, zástupcovia IT firiem z blízkeho okolia i médiá.

Konferencia Tvorba a implementácia inovatívneho programu Informačné a sieťové technológie trvala dve hodiny. Jej hlavnými aktérmi boli Ing. Slavomír Kožár, riaditeľ školy SPŠE v Prešove, Doc. Ing. František Jakab, PhD., pedagóg na Fakulte elektrotechniky a informatiky na Technickej univerzite v Košiciach a súčasne partner SPŠE v rámci Cisco Networking Academy Program. Tretím prezentujúcim bol koordinátor občianskeho združenia IT Škola, Mgr. Peter Dolobáč. Účastníci sa prezentovali svojimi názormi, v ktorých pomenúvali problém súčasného stavu vzdelávania a potrebu jeho inovácie, či požiadavky firiem na kvalifikovaný IT personál.

Ing. Slavomír Kožár predstavil všetkým prítomným projekt rovnomenný s názvom konferencie Tvorba a implementácia inovatívneho programu Informačné a sieťové technológie, ktorý od septembra 2010 realizujú na škole. Vo svojom príspevku sa nevenoval len samotnému predstaveniu projektu, ale podelil sa s prítomnými aj o proces celej prípravy a realizácie projektu. Pomenoval hlavne problém s náročnou administratívou, ktorá zasahuje do voľného času každého pedagóga zapojeného do aktivít projektu. To je však daň, ktorú sa škola rozhodla podstúpiť, pretože všetci veria, že takýmto spôsobom pracujú na svojej budúcnosti a budúcnosti a prosperity svojej školy a jej študentov.

Doc. Ing. František Jakab, PhD. poďakoval, že môže participovať na projekte a označil SPŠE v Prešove ako jednu z najdominantnejších škôl na Slovensku. Svoje tvrdenie odôvodnil na základe niekoľkoročnej spolupráce s touto školou v rámci programu Cisco Networking Academy Program.

Trojicu príspevkov uzavrel svojím vystúpením koordinátor občianskeho združenia IT Škola, Mgr. Peter Dolobáč. Predstavil užšiu spoluprácu IT Školy a SPŠE v Prešove. Tá trvá viac ako tri roky a vyvrcholila spoluprácou pri príprave projektu. Dozvedeli sme sa tiež, že táto škola nie je jedinou, ktorá v rámci experimentálneho overovania jedinečného študijným odborom. Je ich spolu šesť na celom Slovensku a navzájom figurujú v skupine škôl, ktoré zastrešuje práve občianske združenie IT Škola. V záverečnom slove len doplnil, že verí v projekt, ktorý SPŠE realizuje, pretože to je zmysluplný projekt. Jeho význam spočíva v tom, že spája aktuálne potreby trhu práce a požiadaviek IT firiem na pracovníkom s tým, čo môže poskytnúť stredoškolské štúdium. Výsledkom má byť kvalitný študijný odbor, po absolvovaní ktorého budú študentom otvorené dvere ku kariére v IT oblasti.

Cieľom organizátora konferencie, Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove, bolo a stále je zvyšovať úroveň vzdelávania IT na školách. Konferencia v hoteli Dukla bola jedným z dôležitých krokov školy za uskutočnením tohto cieľa. Podstatou tejto konferencie bolo vytvoriť predovšetkým priestor pre sprostredkovanie týchto informácií zástupcom základných škôl s cieľom naplniť svoje marketingové ciele.

Prešov 11. mája 2011

Mgr. Mária Štofírová, manažérka publicity projektu
Tvorba a implementácia inovatívneho programu Informačné a sieťové technológie

Fotogaléria:

Publikované: 11.05.2011 / Aktualizované: 11.05.2011 HoreTlačiť