Globálne problémy očami študentov

16.12.2011

SOŠ Snina pripravila bohatý program v rámci súťaže Euroscola 2012

Študenti Strednej odbornej školy v Snine na Sládkovičovej ulici sa zapojili do súťaže EUROSCOLA 2012, ktorá je určená žiakom stredných škôl. Víťazi národných kôl majú možnosť navštíviť Štrasburg a zúčastniť sa simulovaného zasadnutia Európskeho parlamentu. Keďže ich zaujímajú globálne problémy zvolili si tému Boj proti klimatickým zmenám a energetika.

Prednáška uznávanej osobnosti

Na základe zvolenej témy študentská rada školy v spolupráci s primátorom mesta Snina Štefanom Miľovčíkom usporiadala k uvedenej téme verejnú prednášku spojenú s besedou. Pri hľadaní osoby, ktorá by bola osobnosťou nielen v oblasti ochrany životného prostredia, ale súčasne by bola spätá s regiónom v ktorom žijú, sa študenti rozhodli pozvať Prof. Juraja Hraška, Dr.Sc., bývalého riaditeľa Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy, bývalého ministra Životného prostredia, bývalého veľvyslanca Slovenskej Republiky vo Švajčiarskej konfederácii a súčasného prezidenta medzinárodnej súťaže EkoTopFilm. Primátor mesta túto aktivitu uvítal a na základe odbornej pomoci, ktorú prof. Hraško v minulosti mestu Snina poskytol, rozhodol sa zapísať Prof Hraška, DrSc., do Čestnej knihy občanov mesta Sniny. Zápis do Čestnej knihy i verejná prednáška sa uskutočnili 6. decembra na Mestskom úrade v Snine. Ocenenie a prednáška uznávanej osobnosti v oblasti pedológie a ochrany životného prostredia sa stretla u prítomných študentov stredných škola mesta Snina a všetkých zúčastnených s pozitívnym ohlasom, ktorý pokračoval v neformálnej diskusii.

Súťaž o plagát a prezentáciu

Študentská rada SOŠ k zvolenej súťažnej téme vyhlásila aj súťaž o najlepší plagát so sloganom, maketu alebo počítačovú prezentáciu s tematikou boja proti dôsledkom klimatických zmien.
Porotcami v súťaži o najlepší plagát so sloganom boli samotní občania sninského regiónu, ktorí 6. decembra vybrali najlepšiu prácu priamym hlasovaním na námestí pešej zóny v stánku Strednej odbornej školy. Občania mesta Sniny a sninského regiónu v hlasovaní o najlepší plagát so sloganom alebo maketu, vyberali z 30 predložených prác. Zvíťazila práca Patrície Čopíkovej a Diany Kepičovej z II.OB triedy SOŠ, ktorá názorným spôsobom – prostredníctvom makety vyjadrovala názory mladej generácie na znečisťovanie životného prostredia.
Najlepšiu počítačovú powerpointovú prezentáciu vyberala odborná porota v zložení: Prof. Juraj Hraško, DrSc., Ing. Štefan Miľovčík - primátor mesta Snina, Ing. Štefan Ivan – riaditeľ SOŠ. Odborná porota vyberala z ôsmich prezentácií a jednohlasne za najlepšiu určila prácu Vladimíry Basošovej z II.OB triedy SOŠ, ktorá svojou nápaditosťou ukazuje nielen príčiny a dôsledky klimatických zmien ale aj ukazuje možné spôsoby ako môže každý z nás bojovať proti nim.

Výskum medzi občanmi

Súčasne študenti tretích ročníkov zrealizovali výskum prostredníctvom anonymnej ankety zameraný na vedomosti občanov o klimatických zmenách, ich názory na možné opatrenia ako ich riešiť a tiež ako vnímajú stav a ochranu životného prostredia v bezprostrednom okolí. Výskumnú anketu študenti uskutočnili 6. decembra.
Z výsledkov ankety vyplýva, že občania, hlavne v staršom veku nepoznajú problematiku kyslých dažďov a skleníkového efektu. Uvedomujú si, že zásah človeka do prírody ohrozuje našu zem a život súčasnej ale aj budúcich generácií. Občania v ankete vyjadrili spokojnosť so stavom životného prostredia v Snine s výhradou skládky odpadu, ktorú považujú za rušivý prvok životného prostredia.

Ing. A. Chomaničová, CSc.
Stredná odborná škola Snina

Publikované: 16.12.2011 / Aktualizované: 19.01.2012 HoreTlačiť