Domov sociálnych služieb v Giraltovciach

13.01.2011

IT projekt pre klientov DSS Giraltovce

Našimi očami cez okno do sveta

Domov sociálnych služieb v Giraltovciach v roku 2010 spracoval projekt Našimi očami cez okno do sveta, ktorým sa uchádzal o finančnú podporu Nadácie Slovak Telekom pri Nadácii Intenda.

Obsahovou náplňou projektu, ktorý bol podporený finančnou čiastkou 3 935 €, bola realizácia kurzu v oblasti elementárnej počítačovej gramotnosti klientov DSS s využitím štyroch nových počítačov, interaktívnej tabule, ktoré boli zakúpené vďaka finančnej podpore Nadačného fondu Slovak Telekom pri Nadácii Intenda, v rámci programu Podpora mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením.

obrázokSamotná realizácia projektu prebiehala v mesiacoch september až december 2010. Nové počítače boli umiestnené do novozriadenej počítačovej miestnosti pre klientov. Na nových počítačoch, navyše s pripojením na internet, bolo možné začať realizáciu projektu. Pred spustením projektu bol spracovaný podrobný harmonogram, ktorý obsahoval jednotlivé aktivity a ich postupnosť. Kurz v oblasti elementárnej počítačovej gramotnosti viedol lektor, Ing. Pavol Tchurík, ktorý bol ochotný pomôcť aj mimo kurzu.

Cieľovou skupinou projektu bolo 19 klientov s mentálnym postihnutím, čo bolo viac ako predpokladaných 15 klientov pred začatím realizácie projektu. Niektorí z nich už mali  skúsenosti s počítačmi, ostatní sa s prácou s počítačom začali oboznamovať až teraz. Preto s veľkým záujmom privítali možnosť navštevovať kurz, vyskúšať si svoje schopnosti a niečo sa naučiť. Počas kurzu bolo umožnené všetkým klientom, ktorí prejavili záujem, aby prišli a tak sa niekedy stávalo, že sedeli aj dvaja, traja pri jednom počítači a pracovali spoločne.

Účastníci projektu tak mohli aplikovať získané schopnosti a zručnosti prostredníctvom počítačových hier, poznať ich pravidlá. Zaujímavá bola súťaž v PC hrách, kde zvíťazili najlepší. Najzaujímavejšou aktivitou bola práca s interaktívnou tabuľou. Nielen klienti, ale aj zamestnanci absolvovali zaškolenie pri jej používaní.

Na záver realizácie projektu sa konalo slávnostné posedenie spojené s programom v počítačovej miestnosti. Klienti si mali možnosť prezrieť prezentáciu prác, ktoré vytvorili počas kurzu. Ich práce posúdila trojčlenná porota, odmenila ich vecnými cenami a najlepšie budú zverejnené na webovej stránke zariadenia.

Záujem klientov o prácu s počítačom bol väčší ako sa predpokladalo. Klienti sa mnoho naučili a majú záujem i naďalej navštevovať počítačový krúžok a učiť sa ďalej. Okrem toho, že mali možnosť vyplniť svoj voľný čas, projekt priniesol aj veľa pozitívnych výsledkov:

• zlepšila sa motorika rúk písaním na klávesnici a používaním počítačovej myši
  • zlepšili sa vzťahy a vzájomná komunikácia medzi klientmi pri spoločnej práci
  • zlepšilo sa ich sebavedomie, pocit, že niečo dokážu a pozitívne psychické naladenie
  • rozvíjali svoju kreativitu a samostatnosť
  • práca s internetom poskytla možnosť dostať sa k rôznym informáciám, aj k zábave.

V budúcnosti našou snahou je i naďalej vyvíjať maximálne úsilie na to, aby sa klienti mohli zdokonaľovať v nadobudnutých zručnostiach, aby sme im zlepšovali podmienky, a tak mohli komunikovať so svetom prostredníctvom internetu a plnohodnotne využívať svoj voľný čas.

Stanovené ciele projektu sme dosiahli a tým sme urobili prvý krok k počítačovej gramotnosti klientov. Svoje schopnosti a zručnosti budú naďalej rozvíjať a zdokonaľovať v rámci počítačového krúžku, čo dokumentuje aj udržateľnosť projektu.

Mgr. Zuzana Jurčová
DSS Giraltovce