DOD na SŠ v Bardejove

14.12.2011

Úspešný DOD na Spojenej škole, Štefánikova 20, Bardejov

Deň otvorených dverí bol hravý a zaujímavý

Spojená škola na Štefánikovej ulici v Bardejove v piatok 2. decembra už tradične zorganizovala Deň otvorených dverí pre žiakov základných škôl, ale aj pre širokú verejnosť, aby poskytla čo najviac informácií o možnostiach štúdia v rámci nových študijných a učebných odborov. Do propagácie sa zapojili predovšetkým žiaci jednotlivých ročníkov pod vedením svojich učiteľov.

Keďže sme v období adventu, prípravy na vianočné sviatky, školou zneli koledy, ktoré umocnili príjemnú atmosféru. Prispela k tomu aj výzdoba, ktorej časť tvorili ikebany vytvorené žiačkami 3. ročníka, ale aj vystúpenia talentovaných žiakov. Tí sa rozhodli spestriť program tohto dňa rôznymi vystúpeniami z rôznych žánrov hudobného a tanečného umenia. Už pri vstupe do vestibulu návštevníci získali prvotné informácie, aký program ich v dané dopoludnie čaká a zároveň aj aké možnosti štúdia škola ponúka. A veru, ponuka bola tento rok naozaj pestrá, preto sa žiaci študijných a učebných odborov snažili predstaviť svoj odbor čo najzaujímavejšie a mnohí nezabudli ani na rôzne aktivity, do ktorých zapájali aj žiakov základných škôl - možno budúcich mladších spolužiakov.

Študenti odboru biotechnológia a farmakológia sa predviedli v chemickom laboratóriu, kde si prostredníctvom projekcie pripravili virtuálne ukážky chemických pokusov, ktoré z bezpečnostných dôvodov nemohli v laboratóriu uskutočniť. Z praktických ukážok to bolo stanovenie množstva známej zložky – titrácie a vyrobenie dvojfarebného, dvojvrstvového kokteilu, ktorý sa síce nedal konzumovať, ale bol veľmi efektný, čo na prítomných zapôsobilo.

Škola má niekoľko počítačových učební. V jednej z nich so špeciálnym softwarovým vybavením (COREL, SONY VEGAS) si návštevníci mohli pozrieť práce žiakov odboru grafik digitálnych médií, napr. aj dokumentárny film Matúša Juhása Kriváň pod paľbou fotoobjektívu a kamery, či film Attilu Viszlaya Naša škola. Niektorí sa potešili informácii, že výstava fotografií vo výstavnej sieni Šarišského múzea v Bardejove bude predĺžená do 23. decembra. Telecom štúdio sa zaplnilo návštevníkmi, pre ktorých si grafici pripravili prekvapenie: ponúkli profesionálne fotografovanie jednotlivcov i skupín a následne vyrobili kalendár. Prváci tohto odboru zas zorganizovali vernisáž fotografií s názvom Zborovský hrad a okolie a súčasne výstavu História a súčasnosť fotografickej techniky.

Žiaci odboru informačné systémy a služby sa postarali o prezentácie v programe CINEMA 40, určeným na spracovanie 3D grafiky fotorealistickej vizualizácie a dizajnu.

V učebni špecializovanej pre odbor pracovník marketingu prítomní videli ukážku hodiny ekonomiky prostredníctvom hry Business Master a zároveň aj tvorbu reklamy na Rubikovu kocku, čo mnohých veľmi zaujalo.
Keďže ani našim žiakom nie je ľahostajná príroda, žiaci odboru životné prostredie sa zamerali na propagáciu v duchu putovania envirokrajinou, kde zastávky tvorili zložky životného prostredia. V rámci toho oboznámili žiakov s projektom pre ZŠ a SŠ pod názvom Ekologická stopa a celý svoj program zakončili názornou ukážkou separácie vybraných druhov odpadov.

Tento deň spestrili aj žiačky odboru kozmetik, ktoré ponúkli líčenie profesionálnou dekoratívnou kozmetikou firiem AVON COSMETICS a LIBRE, a trblietavé tetovanie, ale aj poradenstvo pri ošetrovaní pleti.

V tomto školskom roku bola vytvorená nová učebňa cudzích jazykov s moderným technickým vybavením, v ktorej si mohli žiaci pozrieť ukážky nových foriem vyučovania cudzích jazykov.

Žiaci odboru pekár zaujali svojimi výrobkami spojenými s ochutnávkou. Odbor murár sa predstavil ukážkami projektovania v grafickom programe ARCON a filmami so stavebnou tematikou. Návštevníci si mohli prezrieť aj telocvičňu s posilňovňou a viacúčelové ihrisko, ktoré žiaci využívajú aj na mimoškolské aktivity alebo krúžkovú činnosť, ktorá je v škole veľmi pestrá.

Spojená škola okrem pestrej ponuky študijných a učebných odborov ponúka kvalifikovaných pedagógov a výborné materiálne vybavenie. Veríme, že všetci zúčastnení prežili príjemný deň spestrený ukážkami z vyučovacích aktivít a praktických zručností, ktoré mnohých zaujali.

Mgr. Lenka Tulejová
Spojená škola