Dialógy v Nowom Sączi

01.02.2011

Slávnostné otvorenie slovensko-francúzskej výstavy "Dialógy"

Slovensko-francúzska výstava od 11. februára v Poľsku

V piatok 11. februára o 15.00 hod. sa vo výstavných priestoroch múzea v Nowom Sączi uskutoční slávnostné otvorenie slovensko-francúzskej výstavy Dialógy.

Ide o pokračovanie cezhraničnej spolupráce medzi kultúrnymi inštitúciami PSK a Malopoľského vojvodstva - Ľubovnianskym múzeom a Oblastným múzeom v Novom Sandeci. Po skončení vernisáže bude nasledovať slávnostná prezentácia Sandecko-spišských zošitov číslo 5, ktoré vydávajú spoločne múzeá v Starej Ľubovni a Nowom Sączi.

Na stiahnutie:

O výstave Dialógy

Slovensko-francúzska výstava Dialógy sa skladá z troch častí.

• Prvá z nich sa nazýva Cisterciáni, kartuziáni a kamalduli na Spiši. Približuje každodenný život v cistercitskom, kartuziánskom a kamaldulskom kláštore. K najhodnotnejším exponátom patria originálne mníšske habity, liturgická kniha - antifonár z roku 1612 a faximile prvého prekladu Biblie do slovenčiny z polovice 18. storočia.
  • Druhú časť výstavy s názvom Tajomný svet kamaldulov predstavuje fotografie svetoznámeho poľského fotografa Adama Bujaka, ktorý svojim objektívom zachytil každodenný život kamaldulských mníchov v Bielanoch pri Krakove.
  • Tretia časť výstavy obsahuje rozsiahly súbor veľkoplošných fotografií vynikajúceho francúzskeho fotografa Pascala Le Doaré, ktorý sa zameral na predstavenie architektúry cistercitského opátstva Escaladieu (oblasť Horné Pyreneje) a Červeného kláštora.

Výstava bola v rokoch 2008 - 2010 prezentovaná vo Francúzsku (Escaladieu), na Slovensku (Humenné, Sabinov, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa), v roku 2011 bude predstavená v Poľsku (Nowy Sącz) a v Českej republike (Vsetín).

Výstavu pripravilo Ľubovnianske múzeum (kultúrna inštitúcia Prešovského samosprávneho kraja) v spolupráci s múzeom v opátstve Escaladieu (Generálna rada Horné Pyreneje).

Výstava Dialógy bude vo výstavných priestoroch múzea v Nowom Sączi umiestnená do 25. mája.

Miroslav Števík
koordinátor prezentácie výstavy Dialógy