Cyklotrasa pod Tatrami

28.03.2011

Spišská Belá otvorí cyklotrasu pravdepodobne 1. mája

Spojí Spišskú Belú a Tatranskú Kotlinu

logo_cyklotrasa_spiska_belaAj napriek tomu, že všetky stavebné práce na novovybudovanej cyklotrase zo Spišskej Belej do Tatranskej Kotliny boli ukončené v prvej polovici novembra minulého roka, mesto Spišská Belá sa ju chystá oficiálne odovzdať do užívania až v deň siedmeho výročia vstupu SR do EÚ, ktorým je 1. máj 2011. Na takýto postup má mesto niekoľko dôvodov.

Pôvodný plán slávnostného otvorenia cyklotrasy, vybudovanej z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013, bol október 2010. Zabránilo tomu však nestabilné počasie, ktoré celú výstavbu a dokončenie cyklotrasy mierne posunulo na prvú polovicu mesiaca november. V tom čase sa však už konali prípravy na komunálne voľby a preto mesto rozhodlo, že otvorenie odloží na priebeh roka 2011. Podľa názoru primátora mesta JUDr. Štefana Bieľaka, nebolo v danom čase vhodné otvárať cyklotrasu, keďže by si takýto postup mohla časť verejnosti vysvetliť ako zneužitie eurofondov na propagáciu jedného z kandidátov na post primátora. Tretím z dôvodov, prečo sa s otvorením počíta až na začiatok mesiaca máj je posun veľkonočného obdobia v ktorom by nebolo vhodné takúto aktivitu organizovať. Do úvahy teda prichádza najbližší víkend po Veľkej noci, ktorým je práve nedeľa 1. mája 2011. Tento deň by symbolicky spojil nielen sviatok práce, siedme výročie vstupu SR do EÚ, ale aj prípadné májové veselice, ktoré sa už tradične konajú v mnohých obciach a mestách. Predpokladanou hodinou otvorenia by mala byť 14:00 hodina popoludní a podujatie by sa malo uskutočniť pri Belianskom rybníku, kde cyklotrasa v smere do Tatranskej Kotliny začína. Mesto bude o tomto podujatí verejnosť vopred aktuálne informovať.

Projekt Belianske Tatry – spolu a lepšie, prostredníctvom ktorého bola cyklotrasa vybudovaná, však jej slávnostným odovzdaním do užívania zďaleka nekončí.

Momentálne mesto Spišská Belá realizuje druhú významnú etapu projektu, ktorej výsledkom bude súbor propagačných materiálov spoločného slovensko – poľského regiónu Belianskych Tatier.

Svetlo sveta tak uzrie napríklad obrazová publikácia Spoznajme krásy Belianskych Tatier a propagačné DVD regiónu, oba v plánovanom náklade 5 000 kusov, informačný bulletin a turistický sprievodca regiónu Belianskych Tatier – oba v plánovanom náklade po 10 000 kusov, či 12 kusov exteriérových turistických máp spoločného regiónu a jeho okolia. Mesto Spišská Belá momentálne vyhodnocuje cenové ponuky predložené uchádzačmi v rámci verejného obstarávania, vyhláseného prostredníctvom Vestníka verejného obstarávania. S realizáciou druhej etapy projektu sa uvažuje v priebehu mesiaca apríl.

28. marca 2011

Ing. Martin Gallik