Centrum sociálnych služieb „Slnečný dom“ a Dni dobrovoľníctva 2011

06.10.2011

Dobrovoľníci pomáhali v CSS Slnečný dom v Prešove

Centrum sociálnych služieb „Slnečný dom“, jeho organizačné jednotky: Domov sociálnych služieb Važecká 3, Prešov a Krízové stredisko na Hlavnej 58 v Prešove sa v dňoch 23. – 24.09.2011 zúčastnili celoslovenskej akcie Dni dobrovoľníctva 2011.

Celkovo sa dobrovoľníckych dní zúčastnilo 23 osôb, ktorí spolu odpracovali 62,5 hodín.

Do pripravených aktivít sa zapojili jednorazoví i pravidelní dobrovoľníci nášho zariadenia a mimo pracovného času aj niektorí naši zamestnanci. V domove sociálnych služieb sa začali aktivity hneď zrána, dve dobrovoľníčky pripravovali látky na tkanie kobercov - triedenie podľa farieb, strihanie, zošívanie, stáčanie materiálu a napokon nasledovalo samotné tkanie kobercov.

Popoludní sa pokračovalo upratovaním a skrášľovaním záhrady a úpravou okolia zariadenia. Zrezávali sa suché konáre, hrabalo sa lístie, kosila sa tráva a upratovalo sa pod prístreškom. Na záver sa brúsili, namorili a nalakovali lavičky. Krízové stredisko navštívili dobrovoľníci – zamestnanci Glaxo Smith Kline Slovakia s.r.o, Galvaniho 7/A Bratislava 2. Ich dobrovoľnícka aktivita spočívala v manuálnych činnostiach. Aktívne sa zapojili do upratovania v zariadení – umývanie okien, vysávanie kobercov, utieranie prachu. Po skončení týchto prác sa následne venovali aktivitám s deťmi. Tieto činnosti boli zamerané najmä na rozvoj kognitívnych funkcií – kreslenie, strihanie, lepenie, rozvíjanie zrakového vnímania, matematickej predstavivosti, pamäte a grafomotoriky. Na ďalších stanovištiach sa realizovali aktivity s deťmi, ktoré boli zamerané na rozvoj jemnej motoriky – navliekanie korálok, modelovanie a ručné práce. Dobrovoľníci sa s chlapcami venovali aj športovým činnostiam a súťažiam.

Do dňa dobrovoľníctva sa zapojili aj ďalší účastníci, a to študenti Pravoslávnej bohosloveckej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, odbor: sociálna práca. Aj títo dobrovoľníci podobne ako predchádzajúci zúčastnení pokračovali v upratovaní dolných priestorov. Práca s deťmi spočívala v maľovaní na plachtu, kde všetci spoločne znázornili dobrovoľnícky deň. Spoločne urobili presklený výklad v poradenských priestoroch. Dobrovoľníci sa spolu s deťmi venovali individuálnym aktivitám – kresleniu, vystrihovaniu, ukladaniu puzzle, maľovaniu tričiek a pod.

Podarilo sa nám zrealizovať všetko, čo sme si naplánovali a dokonca aj viac. Na občerstvenie pre dobrovoľníkov v podobe nápojov, kávy, čaju, chlebíčkov, sladkého a slaného pečiva nám finančne a materiálne prispelo Občianske združenie VÁNOK. Materiál, ktorý sa spracovával na tkanie nám zabezpečila firma STOMEX.

Ocenením pre tých, ktorí sa aktívne zapojili do tohto dňa je príjemný pocit z dobre vykonanej práce. Všetkým zúčastneným dobrovoľníkom patrí poďakovanie za ich účasť, príjemne strávené spoločné chvíle a za ich prínos pre naše zariadenie.

Vďaka patrí všetkým za ich čas a ochotu.

Mgr. Soňa Floreková

Mgr. Slavko Poptrajanovski