Celoštátne kolo ZENIT v strojárstve

24.02.2011

Úspech SPŠ v Snine na ZENITe

3. miesto v celoštátnom kole ZENIT v strojárstve patrí v Strednej priemyselnej škole v Snine

Finále súťaže ZENIT sa uskutočnilo v dňoch 27. až 29. januára 2011 a je výsledkom spoločnej prípravy Slovenskej komisie ZENIT, Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, Spojenej školy a Strednej odbornej školy stavebného zamerania v Nových Zámkoch, Strednej odbornej školy technickej v Šuranoch.

ZENIT v strojárstve má tri kategórie:

• kategória A - žiaci študijných odborov SPŠ skupiny odborov 23 strojárstvo a ostatná kovospracujúca výroba – v tejto kategórii mala naša škola „želiezko v ohni“,
  • kategória B1 - žiaci študijných a učebných odborov stredných odborných škôl skupinyodborov 24 strojárstvo a ostatná kovospracujúca výroba (strojné profesie)
  • kategória B2 - žiaci študijných a učebných odborov stredných odborných škôl skupiny odborov 24 strojárstvo a ostatná kovospracujúca výroba (ručné profesie)

Súťaž pozostávala z dvoch kôl: teoretickej časti a praktickej časti.

V teoretickej časti súťažiaci vypracovali test z otázok obsahujúcich výber zo základného učiva strojárskych predmetov - technické kreslenie, strojárska technológia, časti strojov – za túto časť mohli súťažiaci získať maximálne 40 bodov.

Kritériá hodnotenia praktickej časti, v ktorej úlohou súťažiacich bolo vyhotoviť skrutku a T – maticu - podľa vlastne vyhotoveného výrobného postupu na sústruhu a frézke v časovom limite, boli nasledujúce:

• výrobný postup ..................... max. 20 bodov
  • presnosť vyhotovenia ........... max. 80 bodov
  • valita povrchov ....................max. 20 bodov
  • dodržiavanie zásad BOZP .....max. 10 bodov

Strednú priemyselnú školu v Snine a Prešovský kraj reprezentoval v kategórií A na celoštátnom kole víťaz krajského kola v Prešove Matúš Chvostáľ, žiak IV. A triedy.

Podal veľmi kvalitný výkon, s celkovým počtom 138 bodov a umiestnil sa na veľmi dobrom 3. mieste, keď pri rovnakom počte bodov o umiestnení rozhodol lepší čas v praktickej časti. V uvedenej kategórií súťažilo 8 súťažiacich. Prví traja súťažiaci boli odmenení diplomami a vecnými cenami.

Do odbornej hodnotiacej komisie bol usporiadateľmi nominovaný aj Ing. Mikuláš Ižák, učiteľ odborných predmetov a vedúci predmetovej komisie SPŠ v Snine.

Súťažiaci preukázali veľmi dobré praktické a teoretické vedomosti, ktoré budú využívať v ďalšej činnosti vo svojom odbore.

Organizovanie odborne zameraných súťaží patrí k celkovej príprave študentov v stredných školách, ktoré vychovávajú budúcich odborníkov v priemysle a Stredná priemyselná škola v Snine sa každoročne do takýchto aktivít zapája a získava najvyššie méty, čo je dôkazom jej odbornosti a všestrannosti v príprave svojich budúcich absolventov.

Ing. Mikuláš Ižák
Stredná priemyselná škola v Snine