Budú z hotelákov aj bankári?

20.06.2011

Študenti HA Prešov postúpili do celoslovenského finále súťaže Banky v akcii

Áno budú. A prečo?

Dňa 20. mája sa študenti z Hotelovej akadémie Prešov B. Andrejčíková (IV.B trieda), R. Závadský (IV.A trieda) ako tím č. 1 a I. Tokarčíková spolu so spolužiačkou S. Vlčkovou (III.D trieda) ako tím č. 2 zúčastnili celoslovenskej súťaže Banky v akcii, ktorá sa konala prostredníctvom internetu. Do uvedenej súťaže sa prihlásilo 48 tímov z 29 škôl zo Slovenska, ktoré boli rozdelené do jednotlivých skupín. Naši študenti (obidva tímy) v ťažkej konkurencii získali pekné 3. miesto, čím si zabezpečili postup do celoslovenského finále.

Naši študenti sa na uvedenú súťaž pripravovali počas celého školského roka v rámci krúžku Banky v akcii pod vedením učiteľky Ing. B. Kuľkovej.

A čo všetko museli naštudovať?

Ak chceli uspieť, museli zvládnuť bankovú problematiku, ktorá pozostávala napr. z uplatňovania aktívnych a pasívnych operácií na bankovom trhu, zo stanovenia správnych úrokových sadzieb na krátkodobé vklady a úvery, na dlhodobé vklady a úvery a tým si zabezpečiť čo najväčšie úrokové rozpätie. Aby dosiahli čo najlepší index výkonnosti banky, ktorý ako hlavný ukazovateľ rozhodoval o umiestnení v súťaži, museli študenti spolu s uvedenými parametrami zabezpečiť aj správnu výšku výdavkov na realizáciu marketingu a technického rozvoja banky (tzv. výdavky do vedy a výskumu), a tak uspieť v tvrdom konkurenčnom boji bánk na finančnom trhu – čo sa im aj podarilo. V rámci svojich skupín dosiahli tretí najlepší index výkonnosti bánk, ktorý im zabezpečil postup do finále súťaže.

Uvedenú súťaž organizovala nezisková organizácia Junior Achievement Slovensko, ktorá poskytuje mladým ľuďom na Slovensku nadštandardné ekonomické vzdelávanie prostredníctvom praktických programov, ktoré podporujú ekonomické a podnikateľské myslenie a ponúkajú preventívne riešenia pre zamestnanosť mládeže.

Hore uvedeným študentom ešte raz blahoželáme k postupu, ďakujeme za peknú reprezentáciu školy na celoslovenskom fóre a držíme všetky prsty pri ďalšom tréningu.

Ing. B. Kuľková
vedúca krúžku Banky v akcii Hotelová akadémia Prešov