Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

Dôležitý oznam!

Práve sa nachádzate na starom webovom sídle Prešovského samosprávneho kraja po-kraj.sk, ktorý slúži na archívne účely.

Všetky aktuálne informácie nájdete na novej adrese: www.psk.sk
 

 

 
Späť

Bábiky oslavovali 15. narodeniny!

28.06.2011

Pod Tatrami sa konal medzinárodný festival detských folklórnych súborov Krojované bábiky

Na festival pricestovali súbory zo šiestich krajín

Už po 15. krát sa v tatranskom regióne uskutočnil Medzinárodný festival detských folklórnych súborov Krojované bábiky.

Od 17. do 20. júna sa uskutočnilo desať tvorivých dielní a výchovných koncertov pre žiakov základných škôl i verejnosť a dva galaprogramy - otvárací 18. júna na námestí v Poprade a záverečný 19. júna v Mestskom kultúrnom stredisku v Kežmarku. Výučbu tancov jednotlivých národov spojenú s hrami a zábavou absolvovali všetci účastníci v piatok na stretnutí vo Veľkej Lomnici.

Na jubilejný 15. ročník prijali pozvanie zástupcovia ôsmich súborov zo štátov:

  • Arménsko, súbor Ani z mestečka Gyurmi,
  • Lotyšsko zastupovali súbory Memelite z Bauska a Saueszakis z Bulbenu,
  • Litva vyslala kolektív Vijurkas z Klaipedy,
  • Srbsko reprezentovali súbor Mića Tadić z mesta Krupanj,
  • Ukrajina mala zastúpenie v dvoch kolektívoch – Arlekíno z mesta Ilishevsk a Dana z Odessy,
  • Poľsko zastupoval kolektív Deta z Gminy Sierakowice z Kašubskej oblasti na severe neďaleko známeho mesta Gdansk
  • a sedem domácich kolektívov: Letnička, Popradčan a Venček z Popradu, Jánošíček a Ľudová hudba Mlátok zo Svitu, Lomničaník z Veľkej Lomnice a kežmarský Maguráčik.

Aj tento rok bol festival zaradený do medzinárodného kalendára folklórnych festivalov IOV, čo vo veľkej miere ovplyvnilo i účasť kolektívov.

Cieľom festivalu je neformálne sa stretávať a propagovať tradičnú kultúru jednotlivých krajín, uchovávať tradície pre ďalšie generácie a výchova umením. Symbolom festivalu sú krojované bábiky odeté v kroji zúčastnených kolektívov, ktoré si súbory vymenia v záverečnom galaprograme v akte výmeny bábik. Tento záverečný akt umocňuje skutočnosť, že tento symbol je znakom utužovania priateľstiev medzi národmi a krajinami.

Z programu festivalu

Program festivalu zahŕňa tvorivé dielne a výchovné koncerty pre žiakov základných a stredných škôl so zámerom ukážky tancov, piesní a hudby jednotlivých krajín a ich hostiteľov z domácich súborov i možnosť detí zapojiť sa do tvorivých dielničiek za účelom výučby jednotlivých tancov.

Viac ako 600 účinkujúcich sa predstavilo najprv v jednotlivých mestách a školách regiónu, kde predstavili žiakom svoje ľudové umenie. Na záver každého vystúpenia sa deti mohli zapojiť do tanca a naučiť sa jednotlivé kroky a tanečné motívy zúčastnených kolektívov. Takto prebiehali tanečné dielne vo Veľkej Lomnici za účasti súboru Lomničaník a jeho hosťa z Poľska, vo Svite sa predstavili súbory Ani z Arménska a Arlekíno z Ukrajiny s domácim Jánošíčkom, v Kežmarku sa predstavil Maguráčik so Srbmi so súboru Mića Tadić, v popradskom dome kultúry predviedli svoje umenie súbory Dana z Ukrajiny a domáci Popradčan a Venček a na Spojenej základnej škole na Letnej v Poprade zase Letnička a Vijurkas z Litvy.

Piatkový program ukončilo spoločné stretnutie zúčastnených súborov na tvorivých dielňach vo Veľkej Lomnici, kde sa každý kolektív predstavil ukážkou svojho umenia, po ktorej nasledovalo vyučovanie a hry. Úprimnosť a detskú radosť zo stretnutia umocnilo i počasie, takže sme s deťmi strávili prekrásny večer plný hier, tancov a zábavy.

V sobotu sa na námestí sv. Egídia v Poprade konal otvárací program. Všetky súbory predstavili svoje bábiky popradskému publiku. Rozkrútil sa pestrý kolotoč spevu, hudby a tanca národov jednotlivých súborov, ktorý opäť potvrdil, že folklór spája všetkých ľudí celého sveta.

Vyvrcholením sobotňajšieho programu bolo prijatie vedúcich v obradnej sieni mestského úradu v Poprade viceprimátorom mesta Adriánom Kromkom.

Nedeľné predpoludnie festivalu sa nieslo v znamení priateľského stretnutia zástupcov zúčastnených súborov na prijatí primátorom mesta Kežmarok Igorom Šajtlavom v obradnej sieni starobylej kežmarskej radnice. V Mestskom kultúrnom stredisku na Starom trhu sa uskutočnil slávnostný program festivalu. Galaprogramu predchádzal spoločný nácvik aktu výmeny krojovaných bábik, ktorý je vyvrcholením celého festivalu. Každý z účastníkov si priviezol svoj symbol – bábiku odetú v kroji, ktorú si so svojou „dvojičkou“ slávnostne vymenili za obrovského potlesku a uznania publika. Táto chvíľa je ojedinelým vyvrcholením festivalu, ktorý nemá vo svete obdobu. Tak, ako majú svetové metropoly svoje „atrakcie“ má tento festival svoju veľkoleposť v tomto akte výmeny krojovaných bábik. Každá z týchto bábik pocestuje do iného sveta, aby utužila priateľstvo, lásku k tradičným hodnotám a k umeniu.

V tomto duchu sa nieslo i spoločné stretnutie vedúcich na slávnostnom vyhodnotení festivalu v hoteli Agro vo Veľkej Lomnici, ktorého sa osobne zúčastnil i starosta Veľkej Lomnice Peter Duda, ktorý spoločne s organizátormi a riaditeľom festivalu odovzdal zúčastneným kolektívom diplomy s poďakovaním za účasť a výbornú atmosféru festivalu. Po tomto akte nasledovalo spoločné posedenie pri ľudovej hudbe a spoločenská zábava.

Festival nedeľňajším vyhodnotením neskončil, iba sme využili čas na spoločné stretnutie, pretože niektorí účastníci sa lúčili už v pondelok, niektorí pokračovali v propagovaní tradičnej kultúry v obciach regiónu a na školách v okolí.

Veríme, že všetci napokon odchádzali spokojní nielen so svojimi vysoko profesionálnymi výkonmi, ale i s organizáciou festivalu a jeho úrovňou. Je na mieste poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tohto podujatia, Východoslovenskému folklórnemu združeniu, Podtatranskému osvetovému stredisku Poprad, mestám Svit, Poprad a Kežmarok, obci Veľká Lomnica, Mestskému kultúrnemu stredisku v Kežmarku a hlavne všetkým kolektívom, deťom a vedúcim, ktorí opäť potvrdili, že ľudové umenie je im blízke a že je neoddeliteľnou súčasťou ich života. Je preto nutné toto za každú cenu zachovať čo najdlhšie pre budúce generácie, aby vedeli ako žili a pracovali ich predkovia. Ďakujeme!

Juraj Švedlár
POS Poprad

Fotogaléria:

Kontakty

Prešovský samosprávny kraj
Oddelenie komunikácie a propagácie
Námestie mieru 2 
080 01 Prešov

E-mail: hovorca@psk.sk

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie
tlačový hovorca PSK, vedúca oddelenia
dasa.jelenova@psk.sk
tel: 051/7081 135, +421 904 832 004
miestnosť: 150 I. poschodie

    

Rýchle odkazy

Užitočné odkazy

 

Newsletter Prešovského samosprávneho kraja prihláste sa na odber

 

Publikované: 28.06.2011 / Aktualizované: 28.06.2011 HoreTlačiť