Astrostáž Variable

04.08.2011

Druhá letná astrostáž projektu Karpatské nebo

22. - 31. júl  2011

V poradí druhá letná astrostáž projektu Karpatské nebo sa uskutočnila v Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle v dňoch 22. až 31. júla 2011.

Vynovené prístrojové aj infraštruktúrne vybavenie observatória umožnilo uviesť do praxe novú formu astrostáže špecializovanú na výskum premenných hviezd.

Účastníci boli rozdelení na výskumníkov, technikov, konzultantov a organizátorov. Zastúpenie mali partneri projektu Karpatské nebo – Vihorlatská hvezdáreň, Gymnázium Snina, Hvezdáreň Roztoky, Lýceum Lesko, JasloKrosno, Observatórium na Lubomire. Okrem toho prišli mladí hvezdári z MOA v Niepolomiciach, z Odesskej národnej univerzity, zástupca Sekcie pozorovateľov premenných hviezd a exoplanét Českej astronomickej spoločnosti, Slovenskej astronomickej spoločnosti, Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity, členovia Slovenského zväzu astronómov amatérov, neorganizovaní astronómovia amatéri, konzultanti z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied a z Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Celkovo 30 účastníkov, ktorí naplno preverili schopnosti organizátorov a ubytovacej kapacity v Observatóriu.

Výskumníci riešili vopred určené výskumné úlohy za pomoci odborných konzultantov. Úlohou technikov bolo zabezpečiť bezchybný chod ďalekohľadov a iných prístrojov a umožniť tak získanie potrebných experimentálnych dát. Nakoniec však technici boli najmenej zamestnanou skupinou na astrostáži. Daždivé počasie sprevádzalo celú astrostáž. Z desiatich možných boli len dve jasné noci, aj to len čiastočne. Našťastie zadania boli nastavené tak, že bolo možné využiť archívne dáta a tých je na Observatóriu dostatok.

Riešilo sa spolu 11 úloh z rôznych oblastí výskumu premenných hviezd.

Výstupom práce výskumníkov boli prezentácie v rozsahu 10 minút, ktoré si účastníci pozreli v predposledný deň astrostáže. Úroveň prezentácií bola vyrovnaná aj napriek tomu, že výskumníkmi boli súčasne skúsení študenti astronómie na vysokých školách, aj žiaci stredných škôl, či astronómovia amatéri. Niektoré z prác iste budú pokračovať a skončia ako publikácie v odborných časopisoch.

V rámci záverečného vyhodnotenia astrostáže bolo udelených množstvo symbolických cien pre najlepšieho výskumníka, technika, konzultanta, organizátora, športovca a pod. Bola udelená aj tradičná cena Jindřicha Šilhána pre najlepšieho pozorovateľa Variable. Získal ju Bartłomiej Dębski z Jagelonskej univerzity v Krakove, riešiteľ zadania č. 11 (Skúmanie stability periódy binárnych prekataklizmických sytémov) za neúnavný boj s počasím. Na pozorovanie využil skutočne každú dieru v oblakoch.

Neoddeliteľnou súčasťou podujatí na Kolonickom sedle je rekreačný a športový program. Tentoraz bol obmedzený daždivým počasím, ale hvezdári sa ani v tomto smere nevzdali. Uskutočnili niekoľko turistických a cyklistických výjazdov a hlavne futbalové zápasy na ihrisku v Kolonici. Celkovo na zápasy vyhralo Slovensko nad Poľskom 2:1.

Inovatívna forma astrostáže založená na riešení výskumných úloh sa stretla s pozitívnym ohlasom. Osvedčila sa v nepriaznivom počasí. Nanešťastie organizátori nezískali skúsenosť, ako by to vyzeralo v prípade jasných nocí. Medzinárodné astrostáže zamerané na výskum premenných hviezd budú určite pokračovať aj po skončení projektu Karpatské nebo. Diskutovalo sa aj o možnosti uskutočniť astrostáž na Observatóriu na Lubomire v Poľsku.

Pavol Amigo Dubovský
odborný pracovník Vihorlatskej hvezdárne v Humennom