Z festivalu „Milujem svoje mesto“ môže vzniknúť aktivita „Milujem svoj kraj“

Aktivity dobrovoľníkov pomôžu skrášliť ďalšie mestá

Kultúra

Dobrovoľníci by sa v treťom ročníku festivalu „Milujem svoje mesto“ sústreďovali nielen v metropole Šariša, ale zaktivizovali by sa vo všetkých okresných mestách samosprávy.

Festival priateľstva a dobrovoľníckej činnosti „Milujem svoje mesto“ má ambíciu rozšíriť sa do celého kraja. Myšlienkou sa v stredu (16.1.) zaoberali primátori okresných miest kraja spolu s predsedom PSK Milanom Majerským.

Prvé dva ročníky sa dobrovoľníci sústreďovali v Prešove, kde počas maturitného týždňa pomáhali pri úprave a skrášlení mesta. Ich dobrovoľnícke činnosti spočívali napríklad v upratovaní mesta, natieraní zábradlí, čistení stĺpov verejného osvetlenia od reklám či upravovania okolia školských zariadení, prípadne športových areálov mesta.

V aktuálnom treťom ročníku by sa do podujatia mohli zapojiť aj ostatné krajské mestá v regióne. A to konkrétne Bardejov, Humenné, Kežmarok, Levoča, Medzilaborce, Poprad, Sabinov, Snina, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou. Festival by tak po novom mohol niesť názov „Milujem svoj kraj“.

Hlavným cieľom projektu je vybudovať u mladej generácie pozitívny vzťah k svojmu mestu, majetku, prírode a pri správnej motivácii vytvárať aj nezištné hodnoty. Aj preto sú hlavnými aktérmi festivalu študenti stredných škôl. Výnimkou však nie sú ani žiaci základných škôl či ďalší, ktorí majú chuť nezištne pomôcť svojmu mestu.

Vlani sa do projektu zapojilo 3300 dobrovoľníkov a svojou službou v podobe práce pomohli mestu ušetriť takmer 50-tisíc eur.

Hlavnými organizátormi festivalu dobrovoľníckej aktivity je platforma Kresťania v Prešove, krajský poslanec PSK Gabriel Paľa, Pavol Biroš a Radomír Kizek ktorí pozvali do spolupráce okrem mesta Prešov aj všetky okresné mestá v kraji, kresťanské spoločenstvá, skautov, základné a stredné školy, ako aj ďalšie dobrovoľnícke organizácie a inštitúcie.

Publikované: 08.01.2019 / Aktualizované: 14.05.2019 HoreTlačiť