Týždeň v PSK - november 47. týždeň

Videozáznam

Textová alternatíva videozáznamu

Jingel úvod

Headline titulky (flashové správy - správy zobrazujúce pri každom príspevku v spodnej časti)

• Pietnym aktom kladenia vencov si aj PSK 20. novembra pripomenul obete komunistického režimu. A to pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie.
  • V PKO Prešov si 18. novembra prebrali pravidelní darcovia krvi plakety doktora Jana Janského a doktora Jána Kňazovického. Ocenenia odovzdal darcom aj predseda PSK Milan Majerský.
  • Školník, údržbár, účtovníčka, ekonóm, učiteľ odborných predmetov, majster odbornej výchovy. Aj takéto pozície ponúkajú školy a školské zariadenia v PSK. Bližšie informácie nájdete na www.vucpo.sk v sekcii voľné pracovné miesta.
  • Informačno-poradenské centrum pre európske štrukturálne a investičné fondy v PSK pozýva 28. novembra v priestoroch Úradu PSK na školenie Práca v systéme ITMS2014+ verejná časť. Prihlásiť sa môžete prostredníctvom formulára na facebooku kraja.

Jingel PSK

Galaprogram NEŽNÁ 30

Ukážka program – 5 sek.

Oslava slobody a demokracie - to bol galaprogram Nežná 30, ktorý sa konal 14. novembra v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. PSK si takto pripomenul rok 1989. Vyše sto účinkujúcich – stredoškolákov a umelcov z celého kraja vrátilo divákov do čias Nežnej revolúcie.

Nasleduje priama reč.

• Linda Gallová, študentka, predstaviteľka Slobody: "Slovo revolúcia je celkom dosť späté so slovom sloboda. Tak som túto úlohu zobrala s veľkou cťou a veľkým rešpektom, pretože som to bola ja, po ktorej túžili."
  • Katarína Závacká, študentka, predstaviteľka Pravdy: "Je veľmi dôležité si zapamätať našu minulosť, aby sme boli schopní tvoriť kvalitnú a dobrú budúcnosť."
  • Stanislava Švekušová, študentka, predstaviteľka Lásky: "Ja som v tomto programe stvárňovala postavu Lásky – Nehy, ktorá sa snažila a chcela, aby tá revolúcia prebehla, ako aj prebehla, bez jediného výstrelu."

Nasleduje priama reč.

• Tatiana Husárová, scenár a réžia programu: "Tento projekt sme pripravovali takmer pol roka od prvého nápadu až po súčasnosť. 112 ľudí dať dokopy bolo náročné logisticky, ale bola to krásna práca."

Ukážka program – 5sek.

Anketa diváci, Galaprogram Nežná 30

• "Ja mám iba 23 rokov, ale cítim takú zodpovednosť voči tomu, čo sa momentálne na Slovensku deje."
  • "Bolo to úžasné, čo tie deti dokázali v programe."

Nasleduje priama reč.

• Tatiana Husárová, scenár a réžia programu: "Študenti boli veľmi pedantní, nikto nevynechával zo skúšok, napriek tomu, že sú to rebeli, tak boli veľmi poriadni."

Ukážka program – 5sek

Anketa diváci, Galaprogram Nežná 30

• "Tie básne, všetko, čo sa hovorilo, dokázala som to prežiť, akoby to bolo pred tými 30-timi rokmi a fakt  tie emócie boli silné, slzy mi tiekli."
  • "Nám pripomenuli to, čo sa dialo. V akej spoločnosti sme pred tým novembrom žili."

Ukážka program – 5 sek.

Predstavením vyvrcholila séria podujatí v inštitúciách krajskej samosprávy, ktoré boli  venované novembru 89. Galaprogram Nežná 30, ktorý pripomenul kľúčové udalosti našich dejín, vznikol s podporou Prešovského samosprávneho kraja.

Ukážka program – 5sek.

Predel Jingel Týždeň v PSK

Nové parkovisko v Spišskej Kapitule

Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

V Spišskej Kapitule pribudla dopravná infraštruktúra v podobe nového parkoviska. Odstavná plocha bola vybudovaná v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko- Slovensko 2014 – 2020 a realizácie projektu Kultúrno-duchovný turizmus miest Spišské Podhradie a Głogów Małopolski. Nové parkovisko je len jednou z akcií projektu.  Bude priamo napojené na zrevitalizovanú Biskupskú záhradu, kde sa majú konať kultúrne podujatia. V rámci projektu sa realizuje obnova dvoch pamiatok Spišského Jeruzalema - Kaplnky sv. Františka Xaverského a Kaplnky sv. Rozálie.

Jingel - PSK Týždeň v PSK

Zlatý erb pre vucpo.sk
Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

Spomedzi ôsmich krajov Slovenska má PSK najlepšiu webovú stránku. V súťaži ZlatyErb.sk potvrdila župa minuloročné víťazstvo v tejto kategórii. Internetová stránka vucpo.sk  získala v histórii súťaže desať prvých, dve druhé miesta a jednu tretiu priečku. Na konte má dve špeciálne ceny Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska za najlepšiu bezbariérovú stránku samospráv. Vlani si odniesla aj Cenu Grand Prix eSlovensko. Tento rok sa do súťaže zapojilo 77 samospráv a porota hodnotila 61 kritérií v 11 kategóriách.

Jingel - PSK Týždeň v PSK

Nominujte osobnosti v cestovnom ruchu
Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

Verejnosť môže do konca novembra nominovať osobnosti, produkty a zariadenia na ocenenie Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja 2019, a to v piatich kategóriách. Ocenenie bude už po šiesty raz udeľované tým, ktorí svojimi aktivitami a kvalitou prispievajú k rozvoju turizmu v kraji a môžu byť vzorom či inšpiráciou pre ostatných. Ocenenie Najlepší v cestovnom ruchu Prešovského kraja organizuje Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.

Tabuľka

Kategórie NAJ v cestovnom ruchu